Ilustrační foto Zdroj: youtube.com
Podle předběžných údajů americké společnosti Moderna je účinnost její vakcíny proti koronaviru 94,5%.
Studie se zúčastnilo 30 000 lidí ve Spojených státech, z nichž polovina dostala dvě dávky vakcíny s odstupem čtyř týdnů. Druhá polovina je kontrolní a dostala jen placebo.
Ilustrační foto Zdroj: youtube.com
Analýza byla založena na prvních 95 pacientech se symptomy COVID-19.
Pouze v pěti případech byl COVID-19 u očkovaných pacientů a 90 případů se prokázalo v kontrolní skupině.
Ilustrační foto Zdroj: youtube.com
Data také ukazují, že ve studii bylo 11 závažných případů COVID-19, ale žádné případy onemocnění u imunizovaných lidí.
Společnost uvedla, že nyní plánuje požádat americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), americký regulační úřad, o povolení k použití vakcíny v případě nouze v nadcházejících týdnech, píše The Guardian.
Očekává se, že vakcína Moderna bude k dispozici mimo USA až v příštím roce.
Ilustrační foto Zdroj: youtube.com
Společnost uvedla, že bude mít do konce roku 2020 připraveno k odeslání do Spojených států 20 milionů dávek, a doufá, že v příštím roce vyprodukuje celosvětově 500 milionů až jednu miliardu dávek.
Vakcína Moderna bude hodnocena FDA na základě konečné analýzy 151 případů COVID-19 mezi účastníky studie, která bude sledována v průměru déle než dva měsíce.
Ilustrační foto Zdroj: youtube.com
Peter Openshaw, profesor experimentální medicíny na Imperial College v Londýně, uvedl, že výsledky společnosti Moderna jsou optimistické.
Podle něj zapojení rizikových osob a starších osob do pokusu s vakcínami Moderna znamená, že vakcína ochrání ty, kteří jsou vůči této nemoci nejzranitelnější.
Ilustrační foto Zdroj: youtube.com
PSALI JSME: „NA ZÁKLADĚ DAT“: RUSKO UVEDLO, ŽE VAKCÍNA SPUTNIK MÁ ÚČINNOST 92 PROCENT
Jana Maláčová se v posledních týdnech téměř vytratila z veřejného prostoru. Po tvrdém volebním neúspěchu…
Zatímco většina hudebních hvězd si své trofeje hýčká, leští a vystavuje na čestném místě v…
Smrt Patrika Hezuckého zasáhla nejen jeho nejbližší kolegy z rádia, ale i přátele, s nimiž…
Po měsících, které pro ni nebyly vůbec snadné, přišel moment, jenž mnohé dojal. Veronika Arichteva…
Po dlouhých letech, kdy patřila k nejviditelnějším tvářím české politiky, si Markéta Pekarová Adamová konečně…
Smrt Patrika Hezuckého zasáhla český mediální svět mnohem silněji, než si kdo dokázal připustit. Emoce,…