Dva miliony dávek vakcín už letos: firma Pfizer slíbila, že poskytne vakcínu, pokud bude vše v pořádku, vakcína bude v Česku do Nového roku

Česko by brzy mohlo dostat vakcínu proti koronaviru. Společnost Pfizer slíbila zemím Evropské unie 300 milionů dávek. Šéf české vakcinologické společnosti Roman Chlíbek řekl, že naše země by mohla dostat 2 miliony dávek do začátku příštího roku. Očkování ale začne až ve chvíli, kdy budou připraveny všechny dokumenty.

Roman Chlíbek vysvětlil, jak bude očkování probíhat. První dostanou vakcínu všichni občané starší 65 let. Druhými, kdo vakcínu dostane, budou lidé s chronickými nemocemi, například s onemocněním srdce nebo plic.

Zdroj: YouTube

Poté budou očkovani zdravotníci a další pracovníci zdravotnických zařízení, klienti a pracovníci socialních zařízení.

Plánuje se také, že vakcíny budou stačit pro pracovníky, jako jsou policisté a hasiči. Poté bude vakcína k dispozici pro ostatní občany.

Zdroj: YouTube

Předpokládá se, že vakcíny koupí stát a budou poskytovány zdarma všem výše uvedeným skupinám lidí. Alespoň strategie očkování naznačuje, že první skupiny z tohoto seznamu ji dostanou zdarma.

Zdroj: YouTube

Podporovat šíření vakcíny bude i Evropská komise. Pro některé státy se cena může pohybovat kolem 300 korun za jednu dávku.

„Bude potřeba minimálně 60procentní proočkování, to je asitaková horní hranice, za které už by k žádnému komunitnímu šíření nedocházelo,“ řekl virolog Jan Pačes.

Zdroj: YouTube

Roman Chlíbek také uvedl, že vakcína nebude povinná, ale pouze dobrovolná. Odborníci ale doporučují očkovat se lidem z rizikových skupin.

Zdroj: YouTube

Původně se plánovalo, že očkovat budou moci lékaři, ale objevily se určité potíže. Vakcína by měla být uchovávána při teplotě -80 stupňů Celsia.

Roman uvedl, že je pravděpodobné, že očkování bude probíhat hned pro řadu zájemců a možná tomuto projektu pomůže armáda.

Zdroj: YouTube

Pokud bude vakcína schválena do 15. prosince, dostane ji naše země do Nového roku. Pokud dojde k nějakému zpoždění, očkování začne až příští rok.

Mnoho odborníků doufá, že kombinace vakcíny a roušek pomůže překonat virus a již nebudou takové vypuknutí onemocnění.

PSALI JSME: PRIMÁTOR HŘIB UVEDL, JAK BUDOU PROBÍHAT SLAVNOSTI 17. LISTOPADU: MINISTR BLATNÝ PROSÍ LIDI ZŮSTAT DOMA

PŘIPOMÍNÁME: ČEHO ŽENY LITUJÍ, KDYŽ JIM JE VÍC JAK 55 LET

Share