„Prostory Kongresu jsou samým srdcem naší demokracie“: Pelosiová vyzývá k odstranění z Kapitolu soch konfederačních vůdců

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová vyzvala k demontáži 11 soch Konfederace a vojáků z občanské války z let 1861 až 1865 z Kapitolu.

Zdroj: idnes.cz

Kongresmanka poslala dopis vedoucím výboru Kongresu odpovědného za péči o sochy vystavené v Kapitolu.

Zdroj: idnes.cz

Dopis informuje o 11 památkách, mezi nimiž je socha prezidenta Konfederačních států Ameriky Jeffersona Davise (1808-1889).

Zdroj: idnes.cz

„Prostory Kongresu jsou srdcem demokracie. Sochy musí ztělesňovat naše nejvyšší ideály toho, kým jsme a kym chceme být jako národ.

Zdroj: idnes.cz

Pocta lidem, kteří zastávali krutost a barbarství vedoucí k rasismu je groteskní urážka těchto ideálů. Sochy musí být odstraněny“, napsala v dopise Nancy Pelosiová.

Další vlna boje s památkami na počest Konfederace začala ve Spojených státech uprostřed masových protestů kvůli smrti George Floyda v Minneapolisu.

Zdroj: idnes.cz

Konfederace jižních států existovala na území USA v letech 1861-1865. Ztratili válku, otroctví bylo zrušeno, nicméně některé symboly Konfederace zůstaly v jižních státech. Mnoho v USA to považuje za projev rasismu.

Zdroj: idnes.cz

Je třeba poznamenat, že předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů požadovala již v roce 2017 demontáž památek Konfederace.

Zdroj: idnes.cz

Dříve americká armáda dříve navrhovala přejmenování vojenských základen pojmenovaných po vůdcích Konfederace. 10. června se však americký prezident Donald Trump odmítl výzvy.

Share