„Maso a mléko by v obchodech mělo stát výrazně víc“, tvrdí němečtí vědci

Existuje šance, že trh s potravinami se v blízké budoucnosti může výrazně změnit. Někteří odborníci z německé Akademie věd Leopoldina tvrdí, že je nutné zachovat životní prostředí.

Proto je podle nich nutné, aby se maso a mléko v obchodech prodávaly za vyšší ceny.

.

Němečtí vědci provedli studii, po které začali žádat německou vládu, aby přijala nezbytná opatření podle jejich mínění.

.

Navrhli zvýšit daň z přidané hodnoty na mléko a maso z 7 na 19 procent. V Česku se přitom tento ukazatel rovná 15 procentům.

Pokud by to ale nepomohlo ke snížení spotřeby masa a mléka, musela by vláda k jejich výrobcům přistoupit jako k elektrárnám. Elektrárny zaplatí do rozpočtu další peníze za emise oxidu uhličitého.

A podobné návrhy už vyslovily dvě velké strany v Německu. Jedna taková strana je Bavorská Křesťansko-sociální unie (CSU).

.

Bavorská strana chce zachránit německé zemědělce a výrobce potravin. Jedním ze způsobů, které pomohou realizovat podle jejich názoru je zvýšení DPH.

.

Také tato strana by chtěla, aby prodejci masa přestali přitahovat zákazníky pomocí nízkých cen masa, aby například maso zmizelo z letáků supermarketů.

.

Německá Zelená strana ale nabídla úplně něco jiného, a to minimální ceny živočišných produktů. Trvají také na zlepšení pracovních podmínek pro pracovníky v této oblasti.

„Pracují za mizerných pracovních a mzdových podmínek, žijí v ubytovnách za katastrofalních podmínek azapomíná se na ochranu jejich zdraví“ řekl Robert Habeck, spolupředseda strany Zelených.

.

Jeho slova potvrzují alespoň to, že několik stovek pracovníků masného průmyslu v Německu onemocnělo koronavirem kvůli špatným pracovním podmínkám a podmínkám pobytu.

.

Vědci z německé akademie tvrdí, že za několik desítek let hrozí vyhynutí asi milionu živočišných druhů. To platí i pro mnoho druhů rostlin, je to velmi mnoho.

Podle nich to ohrožuje především savce, obojživelníky a mořské korály. Za poslední století se prý některé živočišné druhy snížily o 80 procent.

Velmi akutní je také nyní problém zmizení lesů po celé planetě, ať už jde o tropické deštné pralesy nebo lesy na Sibiři, Severní nebo Jižní Americe.

.

Ze všech těchto důvodů země ztrácí svou účinnost při pěstování zemědělských produktů. Za poslední půlstoletí v Evropě zmizelo asi 90 procent všech rostlin, které zde volně rostly nebo se pěstovaly.

Tento problém je komplexní, to znamená, že zahrnuje účinky emisí skleníkových plynů, eroze půdy, sucha a masivního používání pesticidů.

Vědci z německé Akademie věd Leopoldina věří, že to může ohrozit celé lidstvo. Navíc dodávají, že globální ekosystém každý rok potřebuje zhruba 140 miliard dolarů.

.

Také odborníci se snažili předvídat vývoj agrární politiky a říci své doporučení o dalších krocích.

Podle jejich výpočtů by tak bylo nutné snížit spotřebu masa na jednu osobu zhruba o polovinu, tedy na zhruba 500 gramů týdně.

Navrhuje se také, aby školní jídelny a další stravovací zařízení zahájily takzvanou kampaň za zdravé stravování.

.

Vědci upozorňují, že přibližně 70 procent všech zemědělských pozemků v Evropě se používá k výrobě živočišných produktů.

Přitom jen asi 20 procent potřebných kalorií člověk dostavá z živočišných produktů.

Také odborníci se domnívají, že již nyní je nutné změnit přístup k zemědělství. Například podle jejich názoru je čas přestat ničit savany a lesy, aby vytvořily nové zemědělské plochy.

Share