„Myslíme si, že spolu se proti tomu musíme výrazně postavit“: Polský ministr zkritizoval ruskou reakci na odstranění sochy Koněva

Ruská reakce na demontáž sochy sovětského maršála Ivana Koněva, který byl v Praze 6, byla zásahem do svobody a suverenity České republiky.

.

Uvedl to polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz na tiskové konferenci po jednání s ministrem zahraničních věcí ČR Tomášem Petříčkem.

.

Připomněl, že v Tveru byly na výročí konce druhé světové války odstraněny dvě pamětní desky obětem takzvaného Katynského masakru, který znamenal smrt tisíců Poláků, kteří byli na základě rozhodnutí NKVD SSSR zastřeleni 80 let.

.

„Ministr Petříček zmínil situaci se sochou Konev v Praze. Byl to velmi agresivní zásah do svobody a suverenity České republiky, “uvedl Czaputowicz.

.

„Znovu jsem zmínil podobný případ, jaký jsme nedávno měli ve vztazích s Ruskem, když byly v Tveru odstraněny dvě pamětní desky. Jeden byl obětem stalinistického režimu a druhý popraveným polským důstojníkům.

.

Vidíme to jako pokus o přehodnocení světové historie. Myslíme si, že spolu se proti tomu musíme výrazně postavit,“dodal polský ministr.

.

Share