„Naší prioritou by mělo být investování do zdravotní péče“: WHO představila alarmující statistiku koronaviru pro Evropu

Od začátku ohniska Covid-19 v březnu způsobila tato choroba 159 000 úmrtí ve 24 evropských zemích, řekl Hans Kluge, ředitel Regionálního úřadu Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu, uvedl 28. května.

.

O tom píše CNN. WHO se ve své klasifikaci týká zemí Evropy 53, včetně Ruska a Turecka.

.

Podle Kluge bylo v evropském regionu jako celku zaznamenáno více než dva miliony potvrzených případů infekce koronaviru a více než 175 tisíc úmrtí: „Tato úmrtí jsou navíc nad to, co by běžně bylo pro toto období roku očekáváno“.

.

94% všech zemřelých pacientů s diagnózou Covid-19 byli lidé starší 60 let a v 59% případů muži.

.

Kardiovaskulární onemocnění bylo nejčastější mezi zesnulými pacienty s infekcí koronaviru.

.

Kluge rovněž poskytl aktualizované informace o současném šíření viru v Evropě a uvedl, že za posledních 14 dní se kumulativní případy v regionu zvýšily o 15%.

.

Evropa představuje 38% všech infekcí a asi 50% úmrtí na světě.

.

Podle WHO se Rusko, Velká Británie, Bělorusko, Turecko a Itálie staly zeměmi, které v posledních dvou týdnech zaznamenaly nejvyšší kumulativní počet potvrzených případů.

.

Španělsko, Itálie, Velká Británie a Francie představují 72% všech úmrtí na Covid-19 v Evropě.

.

Protože země v regionu nadále snižují omezení svých karanténních režimů, Kluge zdůraznil, že „nemůže dojít k hospodářskému oživení bez kontroly Covid-19“.

.

„Naší prioritou by mělo být investování do zdravotní péče, investice do sociální ochrany a především vyhýbání se úsporným opatřením,“ řekl mluvčí WHO.

.

Radil evropským politickým vůdcům, aby studovali ponaučení z finanční krize 2008–2009, kdy mnoho zemí snížilo náklady na zdravotní péči.

.

Share