„Nedostatek kontroly“: Výbor EP vyzval Andreje Babiše, aby vyřešil svůj možný střet zájmů

Skupina Evropské lidové strany, největší v Evropském parlamentu, se domnívá, že předseda vlády České republiky Andrej Babiš by se neměl účastnit jednání o dlouhodobém rozpočtu EU, zatímco pokračuje vyšetřování možného střetu zájmů.

.

Prohlášení je zveřejněno na webových stránkách skupiny PPE.

.

„Česká republika nemá centralizovaný dohled nad výdaji EU a Nejvyšší kontrolní úřad má omezené kontrolní pravomoci. Holding Agrofert, ktery je stále pod kontrolou Babiše, zůstává největším příjemcem dotací EU v České republice.

.

Proto by premiér neměl jednat o víceletém rozpočtu EU, má prospěch jako vlastník společnosti Agrofert, “uvedla předseda Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Monika Hohlmeierová.

.

Andrej Babiš je podezřelý z podvodu s dotacemi EU.

.

Evropská komise rovněž zahájila vyšetřování národního lídra v rozdělování dotací a podnikatele, který je dostává.

V obou případech premiér popírá jakékoli provinění, ale tato obvinění vyvolala protesty v Praze a nespokojenost v Evropském parlamentu.

.

„Nedostatek kontroly, která by zabránila střetům zájmů a odhalila je, a nedostatečná transparentnost majitelů podniků v České republice jsou v přímém rozporu s právními předpisy EU v oblasti financí a praní špinavých peněz,“ uvedla Hohlmeierová.

Rozpočet EU je dohodnut mezi předsedy vlád nebo hlavami států v souladu s ústavami dotčených zemí a je velmi nepravděpodobné, že poslanci Evropského parlamentu budou moci zabránit tomu, aby se český premiér účastnil procesu.

Share