„Vláda udělala jedinou rozumnou věc“: Ve Švédsku nezávislá komise prozkoumá postup vlády v boji s koronavirovou krizí

Uprostřed pandemie úřady nevyžadovaly, aby Švédové dodržovali přísná karanténní omezení. Počet úmrtí na koronavirus v zemi je mnohem vyšší než v sousedních zemích.

Švédská vláda v úterý (30. června) oznámila, že ustanovila komisi, která prozkoumá postup vlády v boji proti koronavíru.

Zdroj: dw.com

Komise bude analyzovat, jak vláda, regionální orgány a vládní agentury reagovaly na šíření choroby v zemi, a porovná situaci ve Švédsku se situací v sousedních zemích.

Zdroj: dw.com

„Z práce této komise se naučíme důležité ponaučení,“ uvedl švédský premiér Stefan Löfven, informovala tisková agentura DPA.

Zdroj: dw.com

V čele komise bude bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Mats Melin. Jména dalších členů nejsou ohlášena, je známo, že to budou političtí vědci, krizoví manažeři a odborníci.

Komise má do listopadu předložit předběžnou zprávu se zaměřením na situaci v domovech s pečovatelskou službou, které jsou touto pandemií nejvíce postiženy.

Zdroj: dw.com

„Vláda udělala jedinou rozumnou věc. Několik stran požadovalo, aby bylo jasno před volbami,“ řekl vůdce Umírněné strany k ustanovení komise.

Hlavní zpráva bude zveřejněna v únoru 2022 před parlamentními volbami naplánovanými na září téhož roku.

Švédsko mělo během pandemie mnohem mírnější karanténní opatření než jiné evropské země. Hlavní epidemiolog země Anders Tegnell uvedl, že většina Švédů by měla být znovu nakažena novým koronavirem, aby se rozvinula kolektivní imunita.

Zdroj: dw.com

Podle údajů Worldometru, bylo v zemi zaregistrováno 67667 případů infekce, na tuto chorobu zemřelo celkem 5310 lidí.

Zdroj: dw.com

To je mnohem více než v sousedních skandinávských zemích. Zejména počet obětí COVID-19 v Dánsku je 605, ve Finsku – 328 a v Norsku – 250.

Zdroj: dw.com

„Tato krize poukázala na nedostatky v naší společnosti. Během posledních několika měsíců se ukázalo, že musíme nadále posilovat Švédsko a společnost,“ uvedl Stefan Löfven.

Share