„I po 5 letech není známo, jaké informace hacker získal z korespondence Merkelové“: Prokuratura v Německu vydala zatykač na ruského důstojníka

Ruske vojenské zpravodajství získalo přístup k tisícům e-mailů německé kancléřky Angely Merkelové v důsledku útoku hackerů v roce 2015.

Je to uvedeno v německé publikace Der Spiegel.

Podle publikace získal hacker jménem Scaramouche 8. května 2015 přístup k oficiálním počítačům v parlamentní kanceláři Merkelové.

.

V tento den oslavil Bundestag 70. výročí konce druhé světové války – mezi hosty byli diplomaté z Ruska.

V důsledku akcí hackerů byl IT systém několik dní paralyzován. Podle vyšetřovatelů se mu podařilo stáhnout asi 16 gigabajtů dat, včetně tisíců dopisů z kanceláře Merkelové.

.

Experti z Federální správy kriminální policie (BKA), Federální správy bezpečnosti informací (BSI) a soukromých společností začali vyšetřovat útok.

V rámci šetření bylo zabaveno více než 300 serverů. Vyšetřovatelé požádali o právní pomoc ve 21 zemích.

.

Podle úřadů útočník získal přístup ke dvěma e-mailovým účtům kancléře, které obsahovaly veškerý provoz dopisů od roku 2012 do roku 2015. Avšak ani 5 let po útoku není známo, jaké informace hacker získal z korespondence.

Vyšetřování se domnívá, že za útokem hackerů stojí ruská vojenská zpravodajská služba.

.

Spolková státní zastupitelství v Německu vydalo na žádost Ruské ústřední zpravodajské služby mezinárodní zatykač pro ruského muže (devětadvacetiletého důstojníka ruské vojenské tajné služby) podezřelého z vniknutí do počítačových systémů německého parlamentu v roce 2015.

Share