V blízkosti Bílého domu došlo ke střetu policie s protestujícími.
Americký prezident Donald Trump hrozil, že nasadí armádu, pokud masové protesty proti policejní brutalitě, které pohltily Spojené státy, nebudou státními orgány potlačeny.
„Mobilizuji všechny federální a místní zdroje, civilní a vojenské, na ochranu amerických práv,“ uvedl americký prezident během nouzového briefingu v Bílém domě, podle CNBC.
„Dnes žádám každou hlavu státu, aby rozmístila Národní gardu v dostatečném počtu, aby převzala kontrolu nad ulicemi. Starosta a hlavy států musí mít dominantní přítomnost, dokud se násilí nezastaví,“ řekl Trump.
„Nasadím armádu Spojených států a problém rychle vyřeším“, ujistil Donald Trump.
Během briefingu poblíž Bílého domu došlo ke střetu policistů a demonstrantů. Slzný plyn údajně začal fungovat.
„Také přijímám rychlé a rozhodné kroky k ochraně našeho velkého hlavního města, Washingtonu,“ řekl prezident USA.
„To, co se v tom městě stalo včera v noci, bylo hanba.“
Zdůraznil, že tisíce ozbrojených vojáků v současnosti vedou do ulic, aby „zastavily nepokoje, rabování, vandalismus, útoky a neoprávněné ničení majetku“.
Vojáci Národní gardy dorazili do Washingtonu. Zejména několik nákladních vozidel zastavilo poblíž náměstí Lafayette před Bílým domem.
Právě zde za poslední tři noci protestující „bojovali“ s policií, křičeli na Trumpa urážky a někteří dokonce zapálili majetek a hodili cihly a láhve směrem k rezidenci.
Americká vláda zdůraznila, že ne všichni bojovníci budou ozbrojeni.
Hlava státu, stejně jako řada vládních činitelů, se domnívají, že organizátoři rabování jsou členy levicového radikálního hnutí Antifa, které má být nyní prohlášeno za teroristickou organizaci.
Protesty proti policejní brutalitě ve Spojených státech začaly poté, co bylo na internetu rozesláno video, na kterém policista použil dusivý trik proti zadrženému afroameričanovi George Floydovi.
Důstojník i tři jeho kolegové byli propuštěni.
Lidé obvinili donucovací důstojníky z svévole a pokračovali v protestech: nejprve ve městě Minneapolis a později v dalších amerických městech.
V noci 1. června byl jeden z demonstrantů zastřelen.
Forenzní experti říkají, že Floyd zemřel na infarkt, podle CNBS.
Tento závěr je v rozporu s verzí forenzních odborníků z okresu Hannepin, Minnesota.