„Problém rychle vyřeším“: Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit nepokoje

V blízkosti Bílého domu došlo ke střetu policie s protestujícími.

.

Americký prezident Donald Trump hrozil, že nasadí armádu, pokud masové protesty proti policejní brutalitě, které pohltily Spojené státy, nebudou státními orgány potlačeny.

.

„Mobilizuji všechny federální a místní zdroje, civilní a vojenské, na ochranu amerických práv,“ uvedl americký prezident během nouzového briefingu v Bílém domě, podle CNBC.

.

„Dnes žádám každou hlavu státu, aby rozmístila Národní gardu v dostatečném počtu, aby převzala kontrolu nad ulicemi. Starosta a hlavy států musí mít dominantní přítomnost, dokud se násilí nezastaví,“ řekl Trump.

.

„Nasadím armádu Spojených států a problém rychle vyřeším“, ujistil Donald Trump.

Během briefingu poblíž Bílého domu došlo ke střetu policistů a demonstrantů. Slzný plyn údajně začal fungovat.

.

„Také přijímám rychlé a rozhodné kroky k ochraně našeho velkého hlavního města, Washingtonu,“ řekl prezident USA.

„To, co se v tom městě stalo včera v noci, bylo hanba.“

.

Zdůraznil, že tisíce ozbrojených vojáků v současnosti vedou do ulic, aby „zastavily nepokoje, rabování, vandalismus, útoky a neoprávněné ničení majetku“.

Vojáci Národní gardy dorazili do Washingtonu. Zejména několik nákladních vozidel zastavilo poblíž náměstí Lafayette před Bílým domem.

.

Právě zde za poslední tři noci protestující „bojovali“ s policií, křičeli na Trumpa urážky a někteří dokonce zapálili majetek a hodili cihly a láhve směrem k rezidenci.

Americká vláda zdůraznila, že ne všichni bojovníci budou ozbrojeni.

.

Hlava státu, stejně jako řada vládních činitelů, se domnívají, že organizátoři rabování jsou členy levicového radikálního hnutí Antifa, které má být nyní prohlášeno za teroristickou organizaci.

.

Protesty proti policejní brutalitě ve Spojených státech začaly poté, co bylo na internetu rozesláno video, na kterém policista použil dusivý trik proti zadrženému afroameričanovi George Floydovi.

.

Důstojník i tři jeho kolegové byli propuštěni.

Lidé obvinili donucovací důstojníky z svévole a pokračovali v protestech: nejprve ve městě Minneapolis a později v dalších amerických městech.

.

V noci 1. června byl jeden z demonstrantů zastřelen.

.

Forenzní experti říkají, že Floyd zemřel na infarkt, podle CNBS.

.

Tento závěr je v rozporu s verzí forenzních odborníků z okresu Hannepin, Minnesota.

Share