„Pochybení vaší organizace při reakci na pandemii přišla svět extrémně draho“: Trump dává ultimátum WHO a zváží členství v organizaci

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že trvale přestane financovat Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) a znovu zváží členství USA v organizaci, pokud WHO nesplní podmínky.

.

Prohlášení učinil prezident Spojených států na své Twitter stránce v pondělí 18. května.

.

Americký prezident řekl, že WHO má 30 dní na splnění všech požadavků USA, z nichž jedním je „demonstrovat plnou nezávislost organizace vůči Číně“.

.

„Nemohu dovolit americkým daňovým poplatníkům, aby pokračovali ve financování organizace, která tak zjevně není v zájmu Ameriky,“ uvedl prezident v dopise.

.

Podle Trumpa Washingtonské vyšetřování potvrdilo vážné obavy, že prezident „vyslovil minulý měsíc“, když dočasně pozastavil financování instituce.

.

Dokument zejména uvádí, že Bílý dům identifikoval „opakované chyby“ v odpovědi WHO na pandemii COVID-19: „Оpakovaná pochybení vás a vaší organizace při reakci na pandemii přišla svět extrémně draho“.

.

Trump dříve uvedl, že se instituce „zaměřuje na Čínu“.

Bylo oznámeno, že WHO se nezvládla s pandemickým koronavirem. Hlava státu se rozhodl zastavit financování instituce na 60 až 90 dní.

Share