„Pokud bychom věděli o koronaviru to, co víme dnes, myslím, že bychom přijali opatření, co udělal zbytek světa“, lituje švédský epidemiolog

Vláda uznala svou chybu poté, co bylo v zemi nahlášeno 38 589 případů Covid-19, včetně 4 468 úmrtí.

.

Švédsko uznalo, že země musela uvalit přísná karanténní omezení poté, co byla před všemi ostatními evropskými zeměmi v počtu úmrtí na Covid-19.

.

To oznámila The Independent.

.

Je třeba poznamenat, že vláda uznala svou chybu, když v zemi bylo 38 589 případů Covid-19, z nichž 4 468 lidí zemřelo a 4 971 bylo uzdraveno.

.

„Pokud bychom narazili na stejnou nemoc a věděli o ní to, co víme dnes, myslím, že bychom přijali opatření někde mezi tím, co jsme udělali ve Švédsku, a tím, co udělal zbytek světa,“ řekl hlavní švédský epidemiolog.

.

Dodal, že zavedení omezení pohybu a zrušení všech opatření by pomohlo vyhnout se rekordnímu počtu úmrtí.

.

Na začátku května obhajoval Anders Tegnell postavení Švédska: v zemi byly neustále otevřené školy a školky, umožnilo se shromažďovat ve skupinách ne více než 50 lidí, pohyb občanů nebyl omezen.

.

Orgány této země se rozhodly upustit od přísných karanténních opatření, aby nepoškodily hospodářství země, ale podle některých prognóz může být hospodářský výsledek stejný jako v jiných zemích.

.

Přesto hlavní epidemiolog zdůraznil, že vláda se spoléhála na zodpovědnost vlastních občanů.

.

V období od 25. do 29. května se začalo vědět, že Švédsko za jediný týden překonalo počet nových úmrtí způsobených koronavirem před všemi zeměmi na světě.

.

Během tohoto období dosáhl průměrný počet úmrtí na milion obyvatel v zemi 5,59.

.

Podle hlavní ekonomky bude Švédsko pravděpodobně trpět ekonomickými důsledky koronavíru ne méně než jiné evropské země.

Share