„Vakcína proti koronaviru se možná nemůže objevit dříve než ke konci roku, spíše v příštím roce“, předpovídá český odborník

Podle odborníků bude vakcína proti Covid-19 k dispozici na konci tohoto roku nebo s největší pravděpodobností příští rok.

.

To uvedl vědecký sekretář z České vakcinologické společnosti, profesor epidemiologie Roman Chlíbek na odborné konferenci „Co víme a nevíme o Сovid-19“, pořádané Univerzitou Karlovou v Praze.

.

Podle něj se vyvíjí asi 120 vakcín a ani jedna z nich není v poslední fázi testování.

„Vakcína se nemůže objevit dříve než ke konci roku, spíše v příštím roce. Je otázka, kdy bude zaregistrovaná a kdy bude dostupná v ČR. Určitě to není otázka několika měsíců“,uvedl český odborník.

.

Podle něj je otázkou, co se stane dříve: objeví se vakcína nebo přijde druhá vlna pandemie.

.

Třetí fáze testování vakcíny, kterou některé týmy chtějí zahájit v červenci tohoto roku, zahrnuje testování na desítkách tisíc nemocných:

.

„Bude se diskutovat, jestli je etické podávat lidem neúčinnou látku v době, kdy jsme uprostřed pandemie“.

.

Kromě vakcíny probíhá také práce na vývoji léků pro již infikované.

.

Ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd uvedl, že u jiných závažných virů, jako je HIV nebo virus chronické hepatitidy C, byly takové léky vždy vytvářeny.

.

„Budoucí léčba přípravkem Covid-19 bude pravděpodobně kombinací jednoho nebo dvou antivirotik, imunomodulátorů a jedno nebo dvě antibiotika aby se zabránilo dalším infekcím,“ řekl Zdeněk Hostomský.

.

Share