Alena Schillerová uvedla, že vláda nestihne změnit důchodový systém do příštích voleb: Jana Maláčová je ale připravena už v pátek představit návrh reformy

V Senátu proběhla diskuse o daňovém balíčku, kterého se zúčastnila ministryně financí Alena Schillerová. Paní ministryně uvedla, že vláda nestihne do příštích parlamentních voleb uplně připravit důchodovou reformu. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová ale uvedla, že vše jde správným směrem a v pátek předloží návrh. Informoval o tom portál Blesk.

Jana Maláčová pro ČTK uvedla, že zatím nebyl projednán návrh důchodové reformy, protože o něj zástupci hnutí ANO ve vládě neprojevili zájem.

Alena Schillerová / Zdroj: YouTube

Hovořila především o předsedovi vlády Andreji Babišovi a ministryni financí Aleně Schillerové. Podle svých slov stále nechápe, co hnutí ANO chce.

Ministryně práce a sociálních věcí dodala, že je pro ni důležité plnit program, který vyslovili. Návrh důchodové reformy jde podle ní správnou cestou, což potvrdila i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Jana Maláčová / Zdroj: YouTube

Jana Maláčová řekla, že už je nutné přejít na jinou úroveň, a to k seriózní diskusi na toto téma. Dodala proto, že bude vidět, kdo o tom bude chtít mluvit a pro koho je toto téma důležité.

Předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová řekla v úterý, že se plánuje předložit návrh zákona o důchodové reformě v pátek 11. prosince.

Jana Maláčová / Zdroj: YouTube

Navrhuje se rozdělit současný důchodový systém do dvou pilířů. Navrhuje se také zavést zaručený minimální důchod. To projednala komise a je to v souladu s jejími principy.

Danuše Nerudová před dvěma týdny také řekla, že ze tří variant reformy byla vybrána jedna a ta odpovídá současnému návrhu zákona.

Alena Schillerová / Zdroj: YouTube

Rozdělení na dva pilíře bude představovat nultý pilíř i první pilíř. Nultovým pilířem by byly výplaty základního solidárního důchodu a první pilíř by byl zásluhová část.

To znamená, že v této variantě reformy by minimální důchod odpovídal 30 procentům průměrné mzdy v zemi. Jde zhruba o 10,5 tisíce korun.

Jana Maláčová / Zdroj: YouTube

Navrhuje se, aby garantovaný minimální důchod byl vyplácen z daní a zásluhová část z odvodů. Možná by k tomu bylo nutné v budoucnu provést daňovou reformu.

Danuše Nerudová dodala, že jelikož není političkou, tak neví, jak dlouho bude trvat, než bude tato reforma přijata. Vedla komisi a pro ni bylo důležité najít shodu různých odborníků a politiků.

Jana Maláčová / Zdroj: YouTube

OECD také navrhuje zvýšení důchodového věku, protože lidé nyní žijí déle, ale ministryně práce Jana Maláčová takový návrh odmítá. Souhlasí ale s jejich názorem, že je třeba změnit důchodový systém.

PSALI JSME: MICHAELA KUKLOVÁ VELMI DOJEMNĚ POBLAHOPŘÁLA SVÉMU SNOUBENCI K NAROZENINÁM: ZVEŘEJNILA I KRÁSNÉ FOTO

PŘIPOMÍNÁME: VERONIKA ARICHTEVA ZRUŠILA SVÁTEK PRO SVÉHO SYNA: „BEZ MIKULÁŠE, ANDĚLA A ČERTA. LETOS ASI NENI DOBRÝ POTKÁVAT TYHLE TŘI“

Share