Andrej Babiš a Jan Hamáček jednali o jednorázovém příspěvku pro důchodce: 500 korun každý měsíc nebo 6 tisíc jednorázově, ale Alena Schillerová říká, že to bude pro rozpočet těžké

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček se sešel s premiérem Andrejem Babišem, aby projednali jednorázový příspěvek pro důchodce. Výše tohoto příspěvku může být 6 tisíc korun. Ministr vnitra řekl, že pravděpodobně tato záležitost bude vyřešena do konce tohoto týdne.

Jan Hamáček chce záležitost projednat ještě s ministryní financí Alenou Schillerovou. Tento příspěvek už někteří nazývají „rouškovné“, takto ho poprvé veřejně nazvala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Zdroj: Vlada.cz

Toto téma již opakovaně projednávali sociální demokraté. Ale nejen oni o tom mluvili, upozornil na to i premiér Andrej Babiš.

V rozhovoru pro deník Právo předseda vlády uvedl, že chtějí splnit svůj předvolební slib. Prý chtějí, aby průměrný důchod byl vyšší než 15 000 korun měsíčně.

Zdroj: Petr Hloušek, Právo

Řekl, že příští rok by průměrný důchod měl činit 15 351 korun. Zákonná valorizace bude činit 855 korun, ale vláda chce přidat dalších 5 nebo 6 tisíc korun jednorázově, nebo 416 až 500 korun každý měsíc.

Zdroj: Dan Materna, MAFRA

Zatím se ale někteří členové vlády vyslovují pro to, aby se tento bonus důchodcům vyplatil jednorázově, protože to bude jednodušší. Premiér připustil, že to bude už příští rok, nebo koncem letošního roku.

Zdroj: Agencja Gazeta, Reuters

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová přitom v neděli během vysílání v České televizi uvedla, že navrhne jednorázový mimořádný důchodový bonus ve výši 6 000 korun.

Pojmenovala tento bonus „rouškovné“. Podle ní by bylo dobré tyto peníze důchodcům vyplatit ještě před letošními Vánocemi.

Zdroj: nadacecs.cz

Přitom by jí nevadilo realizovat tuto myšlenku ne jednorázovou výplatou, ale rozdělit ji na 12 stejných výplat každý měsíc 500 korun.

Zdroj: ČTK

Ministryně financí Alena Schillerová mezitím uvedla, že vyplácení 6 tisíc korun by bylo pro státní rozpočet velmi těžké. To by si mohlo vyžádat dalších 18 miliard korun.

Opozice nápad vlády kritizuje. Podle nich se chce vláda zalíbit voličům a získat jejich hlasy před podzimními volbami.

Zdroj: Profimedia

Jana Maláčová také hodlá jednat s Alenou Schillerovou a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem o udržení pracovních míst.

Jde o politiku trvalého kurzarbeitu. Ministryně práce a sociálních věcí chce dál podporovat zaměstnavatele, aby nepropouštěli zaměstnance.

Zdroj: Petr Švihel, Seznam.cz

Zatím do konce srpna funguje program Antivirus. Koaliční strany se zatím nerozhodly, zda tento program prodlouží o dva měsíce, nebo možná do konce roku.

Share