Andrej Babiš: „Když lékařské celebrity jako zubař a kardiolog neustále zpochybňují opatření, tak společnost má pocit, že je tu chaos“: premiér promluvil o výsledcích voleb a koalice

Hnutí ANO získalo dobré výsledky v krajských volbách, například vyhrálo v deseti krajích ze 13. V některých krajích ale opoziční strany začaly vytvářet koalice bez ANO. Podle Andreje Babiše jde o jakési spiknutí nenávisti.

Novináři se premiéra ptali, že případné krajské volby byly ovlivněny chybami, které udělala vláda při boji s epidemií koronaviru. Premiér odpověděl, že o žádných chybách neví.

Zdroj: Petr Horník, Právo

Andrej Babiš přirovnal současnou situaci k té před čtyřmi lety.

Některé strany nyní chtějí vytvořit koalici bez účasti ANO.

Podle premiéra je známo, že pokyn k vytvoření koalice bez ANO přišel ze stran jako ODS, Piráti a STAN.

Zdroj: Ladislav Křivan, MAFRA

„Pan prezident to nazval spiknutím poražených,“ řekl Andrej Babiš.

Předseda vlády uvedl, že nyní jejich hnutí ANO čeká, až se k tomu vyjádří všechny ostatní strany.

Překvapuje ho, že nyní řada novinářů tvrdí, že hnutí ANO prohrálo volby, protože s ním nikdo koalici nechce.

Zdroj: Dan Materna, MAFRA

Podle něj i přes negativní zprávy z médií jejich hnutí dosáhlo výborného výsledku.

Vysvětlil také, co měl na mysli pod spiknutí nenávisti.

Premiér uvedl, že řada opozičních stran nemá žádný jiný program než Antibabišovský. To je ta nenávist, kterou mnozí nedokážou v sobě udržet, často se tato nenávist v předvolební fázi proměnila v osobní útoky.

Zdroj: ČTK

Novináři se také zeptali premiéra, zda měl koronavirus vliv na výsledky těchto voleb. Ptali se ho, zda premiér připouští chyby, které vláda při řešení koronakrize udělala. A také zda tyto chyby ovlivnily konečný výsledek.

Andrej Babiš upřesnil, že během debaty, například na ČT, šlo o to, zda se vládě podařilo koronavirus zvládnout, nebo ne. Nešlo o krajské volby, ale podle něj to stejně ovlivnilo.

Zdroj: Facebook A. Babiše

Premiér řekl, že není si vědom, že by dělali chyby. Řekl, že vláda pracuje neustále a dělá maximum úsilí, aby ochránila zdraví občanů a podpořila ekonomiku.

Zároveň řekl, že pocit chaosu může vzniknout z toho, že různí lékaři neustále vyjadřují svůj názor na veřejnosti. Například kardiologové nebo zubaři mohou říkat úplně jiné věci, přitom nejsou odborníky na epidemiologii.

„Když lékařské celebrity jako jistý zubař a kardiolog neustále zpochybňují opatření ministra zdravotnictví, tak to opravdu ničemu nepomáhá a společnost má pocit, že je tu chaos,“ řekl Andrej Babiš.

Zdroj: Agencja Gazeta, Reuters

Andrej Babiš komentoval i volební výsledky ČSSD a KSČM. Podle něj část voličů, kteří dříve volili komunisty a sociální demokraty, tentokrát volili ODS a Piráty.

„Podle mě jsou extrémní promigrantskou a zeleně zfanatizovanou levicí právě Piráti,“ řekl Andrej Babiš.

Zdroj: gettyimages

Premiér hovořil i o potřebě analyzovat, jak fungují krajské organizace jejich hnutí. Vždy bude užitečné vědět, zda jsou nové schopné osobnosti.

Také předseda vlády komentoval situaci na Zlínsku, kde hejtman Čunka skončil druhý. Je mu to jistě líto, protože panu Čunkovi dobře rozuměl.

Zdroj: gettyimages

Podle premiéra umí dobře komunikovat i s hejtmany z jiných stran, například ODS nebo ČSSD.

„To jen předseda Fiala mě vždy označuje jako hlavní zlo a neopomene na mě při svých projevech jmenovitě zaútočit,“ řekl Andrej Babiš.

Share