Bartoš obviňuje ministerstvo zdravotnictví v nákupu zdravotnických pomůcek u nedůvěryhodných firem: rozdíl cen byl až dvacetinásobný

Nejvyšší kontrolní úřad zahájil prověrky, které se týkají nákupů zdravotnických pomůcek ministerstvy během koronavirové epidemie.

Před časem ministr zdravotnictví Adam Vojtěch prohlásil, že kvůli špatným zkušenostem nechce nakupovat ani roušky, ani nic jiného.

Zdroj: novinky.cz

Ceny se u jednotlivých ministerstev lišily, a proto se nyní tím bude zabývat NKÚ.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš však říká, že podobné kauzy schválně nehledají a nechtějí tím útočit na vládu. Opozice ale bezúspěšně prosazovala návrh, aby se nákupy zabývala vyšetřovací komise.

Zdroj: wikimedia.org

Adam Vojtěch nepodporoval svolání komise, protože podle postoje opozice věděl, jak to dopadne. Podle ministra se nic nevyšetří a tato situace je pouze PR pro opozici.

Bartoš reagoval prohlášením, že vláda si během krize dělala PR hodně dlouho.

Zdroj: kafkadesk.cz

Předseda Pirátů následně dodal, že jejich strana zkoumala firmy, od kterých stát nakupoval zdravotnické materiály a některé z nich měly problémy.

Jedna například sídlí v Belize, další má jednatele, po kterém pátrá Interpol a u řady jiných jsou falešné certifikáty.

Zdroj: irozhlas.cz

Prezident Národního kontrolního úřadu Miloslav Kala řekl, že podle analýz se jedná i o 20násobné rozdíly v ceně. Nyní se bude vyšetřovat, jestli v tom už byla doprava, jestli to byl ojedinělý nákup atd.

Zdroj: e15.cz

Cena u ochranných brýlí se pohybovala v rozmezí 17 a 434 Kč, u štítů 126 až 599 Kč, u respirátorů FFP3 67 až 445 Kč.

Dalším zbožím, které se prověřuje jsou teploměry a ventilátory.

Zdroj: echo24.cz

Nakonec ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl, že na začátku krize museli respirátory kupovat za vyšší cenu, protože na trhu nic nebylo a k nákupu se nehlásily stovky firem.

Zdroj: barrandov.cz

Nemocnice však respirátory potřebovaly ihned, takže se kupovalo to, co bylo na trhu.

Share