„Byl tady pán, který na mě křičel, co si to vymýšlíme za buzeraci, ať už dáme pokoj a vykašleme se na to“: Jak ředitele domovů seniorů zvládají koronavirovou dobu

Během doby koronaviru jsou vymezení několik rizikových skupin. Jednou z nich je starší lidé, zejména ti, kteří pobývají v domovech seniorů. Povinnost mít zakryta ústa a nos po dobu návštěvy v takových zařízeních platila i po celé léto.

Zdroj: ddkobylisy.cz

Zatím byli i ti, kdo se toho respektovat nechtěl. Podobné opatření bylo zrušeno po celém území mimo metra v hlavním městě Praze. Vedoucí domovů uvádějí, že senioři zákazu návštěv se boji více než viru.

Zdroj: ddkobylisy.cz

„Byl tady pán, který na mě křičel, co si to vymýšlíme za buzeraci, ať už dáme pokoj a vykašleme se na to,“ popsala ředitelka domova důchodců Renata Březinová. Domov senioru, který lidi je v Horní Plané a má vydrbu, protože má velkou zahradou a tam se návštěvy nemuseli být s rouškami nebo respirátory.

Březinová je jistá, že to dělá problém nejen seniorům, ale i personálu. Starší lidé i když mohou mít návštěvu bez ochrany úst a nosu, nevšímají, že to musí mít pořad pracovnici. Většina zatím takové pravidla respektuje.

Zdroj: ddkobylisy.cz

Další ředitel z města Břeclav David Malinkovič dodal, že podobnou zkušenost zažily všechny domovy. Znepokojení jsou i zaměstnanci takových sociálních zařízení. Mají zatím otázku k vedoucím proč by měli vyhýbat osobnímu životu a schůzkám jestli pak najednou vidí jak během návštěvy návštěvnici si sundali roušku.

Zdroj: ddkobylisy.cz

Na jaře ohledně toho, že se nový typ koronaviru šířil rychle a senioři byly považování za rizikovou skupinu, takže vláda nařídila zákaz návštěv. Zavlečení nákazy do domovů seniorů by mohlo skončit špatně. Nyní denní nárůsty nakažených překonala rekordy, ale zavedení opatření jako zákaz návštěv se neplánuje.

Zdroj: ddkobylisy.cz

Ministerstvo práce a sociálních věcí už zveřejnilo další tzv. semafor pro pobytové sociální služby. Podle ministerstva se domovy seniorů, které se nacházejí v červeném stupni, by měli návštěvy zapovědět.

Zdroj: ddkobylisy.cz

Ředitelka Březinová si okomentovala to a uvedla, že opakování jarní situace nedokáže představit. Podle něj hodně klientů by bylo tím urazilo, navíc jsou nemocné seniory, kterým nejde vysvětlit proč za nimi rodina nechodí.

Share