Ceny dál rostou, ale příjmy českých občanů klesly: „To povede k rozsáhlému poklesu životní úrovně v naší zemi,“ říká ekonom

Krize vyvolaná koronavirem výrazně poškodila českou ekonomiku. Příjmy českých domácností kvůli tomu výrazně klesly, ceny však stále rostou. Někteří ekonomové tvrdí, že růst cen v Česku je rychlejší než v mnoha jiných zemích Evropské unie. Výrazné zdražení lze pozorovat u zboží, jako je ovoce, maso, cigarety a alkoholické nápoje.

Spotřebitelské ceny za 1 rok vzrostly v průměru o 3,2 procenta. Nejvíce je to patrné na cenách ovoce, které zdražily v průměru o 20,6 procenta.

Zdroj: gettyimages

Mezi potravinami také výrazně zdražil cukr, a to o 17,4 procenta. Uzeniny zdražily o 7,5 procenta, maso o 5,6 procenta a vejce o 6,5 procenta. Mléko je nyní o 5,5 procenta dražší.

Výrazně zdražil tabák a výrobky z něj, a to o 16,7 procenta. Alkohol letos v září oproti září loňského roku stojí o 5,7 procenta více.

Zdroj: ocluziny.cz

Rostly i ceny veřejných služeb. Češi letos platí více za plyn, elektřinu, vodné a stočné. Ceny veřejných služeb ale po srpnu zpomalily.

Pokud porovnáte ceny ne za rok, ale za měsíc nebo několik měsíců, trend může být jiný. Například v září oproti srpnu zlevnily brambory, vejce nebo ovoce.

Zdroj: Shutterstock

Někteří ekonomové tvrdí, že inflace letos negativně ovlivňuje životy lidí v naší zemi. Například ekonom Štěpán Křeček říká, že ceny v Česku rostou rychleji než v jiných zemích EU.

Zatímco ceny stále rostou, příjmy většiny českých domácností dál klesají. To bude mít dost negativní dopady na ekonomiku.

Zdroj: Michal Růžička, MAFRA

„To povede k rozsáhlému poklesu životní úrovně v naší zemi,“ řekl Štěpán Křeček.

Podle něj bude situace obzvláště těžká u těch lidí, kteří nemají úspory a kteří pracují v oblastech jako je cestovní ruch, sport, restauratérství nebo kultura.

Zdroj: YouTube

„Bez pomoci rodiny, obce nebo státu mohou přijít o střechu nad hlavou a skončit na ulici,“ dodal Štěpán Křeček.

Share