Česko vzpomene na Václava Havla průvodem v Praze: pietní akce budou také probíhat online

Před devíti lety ve věku 75 let zemřel bývalý prezident a disident Václav Havel. Jeho památku si lidé dnes připomenou, i když část piety bude kvůli covid-19 online. Informuje o tom web CNN Prima NEWS.

Václav Havel / Zdroj: youtube.com

Vše začne v Praze na Jungmannově náměstí v 11 hodin dopoledne, kdy lidé ze svíček udělají srdce. Pietní akci však zasáhla epidemie a většina připravovaných akcí bude probíhat online. Spoluorganizátor Jakub Bouček uvedl, že lidé mohou natočit četbu či vzpomínku na Havla a sdílet v události Svíčka pro Václava Havla 2020 na Facebooku.

Rovněž můžete nechat psaní ve dřevěném srdci, které vyrobil sochař Ján Rakytka. Pietní akce z centra Prahy bude vysíláno živě.

Svíčky / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ve 13:00 na Vinohradském hřbitově uctí památku politika šéf Senátu Miloš Vystrčil společně s několika dalšími senátory.

V šest hodin večer pak začne tradiční průvod Srdce na Hrad, který vyjde od Nové scény Národního divadla a bude pokračovat na Hradčanské náměstí.

Václav Havel / Zdroj: youtube.com

Průvod se zastaví u sochy Tomáše Garrigua Masaryka, kde bude mít slovo muzikant a bývalý politik Michael Kocáb či spisovatelka Lenka Marečková.

Tomáš Pikola, který je členem spolku Krátké kalhoty prohlásil, že po celé České republice proběhne dnes 14 pietních akcí. Pikola také upozornil, že vzpomenout na Václava Havla můžeme i ohnutými kalhotami v jakémkoliv místě. Jedná se o odkaz povytaženým kalhotám, které Havel měl během inaugurace v roce 1989.

Svíčky / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Akce proběhnou také v Ústína nad Labe, Hradci Králové, Náchodě a dalších městech. Živě se uskuteční čtení Havlových textů.

Václav Havel / Zdroj: youtube.com

PSALI JSME: „KLIDNĚ BUDU VYTÍRAT PODLAHY A PŘEBALOVAT DĚTI“: BÁRA BASIKOVÁ PROMLUVILA O PRÁCI V DOMOVĚ DŮCHODCŮ A O SVÝCH PLÁNECH DO BUDOUCNA, SPOLEČNĚ S KAPELOU HRACÍ SKŘÍŇ NATOČILY NOVÝ VÁNOČNÍ KLIP

PŘIPOMÍNÁME: JAKO „BEZDOMOVEC“ NA VÁCLAVÁKU: FRONTMAN OLYMPICU JANDA SE OBJEVIL V CENTRU PRAHY VE VELMI PODIVNÉM VZHLEDU, BYLO U TOHO MNOHO ZNÁMÝCH OSOBNOSTÍ

Share