Český hydrometeorologický ústav varují před extrémními dešti: část republiky mohou zasáhnout i povodně

Český hydrometeorologický ústav již od pondělí varuje před nepříznivým počasím. Ze začátku se výstrahy týkaly silných bouřek a nyní meteorologové varují před silnými dešti.

Nejvíc ohrožen je Moravskoslezský kraj a v části republiky je vyhlášená povodňová bdělost.

Zdroj: wikipedia.org

ČHMU informuje o tom, že na některých stanicích za poslední několik hodin napršelo více než 50 mm srážek. Jedná se o Nýdek, Filipka, Lysá hora a Jablunkov.

Zdroj: wikipedia.org

Některé toky již dosáhly prvního stupně povodňové aktivity. V nejbližších hodinách se očekává, že se srážky budou vyskytovat s proměnlivou intenzitou.

Metrologové proto varují před extrémními srážkami. Jde o nejvyšší stupeň nebezpečí a platí pro Moravskoslezský kraj. Výstraha platí do 14:00 hodin.

Zdroj: drbna.cz

Český hydrometeorologický ústav uvádí, že hrozí zvýšený odtok vody z krajiny, snížená viditelnost, podmáčení a sesuvy půdy. Také se mohou objevit průtoky vody přes silnice, kvůli jejich zanesení unášeným materiálem.

Meteorologové prosí řidiče snížit rychlost, nevjíždět do proudící vody a nepohybovat se v místech, kde hrozí pády stromů.

Zdroj: blesk.cz

Povodňová bdělost je vyhlášená do 18:00 ve Zlínském a Moravskoslezském kraji.

Zdroj: ČHMU

Předpokládá se, že toky nepřekročí první stupeň povodňové aktivity, ale ojediněle se mohou dostat i na druhý stupeň.

ČHMÚ uvádí, že srážky budou k večeru ubývat a situace by se měla během noci uklidnit.

Zdroj: aktualne.cz

Do konce týdně se očekávají deště. Pouze v pátek se počasí zlepší, ale již v sobotu se do Česka vrátí bouřky se studenou frontou.

Zdroj: vitalia.cz

Share