Český miliardář slibuje 30 milionů korun pro ODS, TOP 09, Starosty, lidovce, ČSSD a Piráty: ale tyto strany musí splnit jednu podmínku

Český internetový podnikatel, investor a obchodník na burze Jan Barta společně se svými partnery slíbil, že dá 30 milionů korun stranám ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátům, ČSSD a Starostům, ale za jedné podmínky. Tyto strany budou muset před volbami vytvořit koalici. Podle něj jde o demokracii.

Jan Barta spolu se svým společníkem Dušanem Šenkyplem založili Spolek pro podporu liberální demokracie v Česku. Rozhodli se věnovat se české politice.

Zdroj: profimedia.cz

Podle nich je v posledních letech v politice příliš mnoho populismu. Jsou proto připraveni vyčlenit 5 milionů korun pro každou, podle nich demokratickou stranu, pokud se tato strana před volbami dohodne na vytvoření koalice.

Vytvoření koalice umožní některým stranám překročit hranici pěti procent hlasů a dostat se do Parlamentu. Chtějí, aby ve Sněmovně bylo více demokratických poslanců.

Zdroj: profimedia.cz

Nabídli to stranám jako Piráty, ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Starosty a ČSSD.

„Uvažovali jsme s přáteli byznysmeny, jak bychom mohli podpořit středové a středopravicové strany, protože mají těžké protivníky,“ řekl Jan Barta v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Tak tito podnikatelé nenabízejí nic takového pro ANO, SPD a KSČM. Podle podnikatele v poslední době v Česku ubývá demokracie a přibývá populismu.

Foto: Petr Kozlík

To znamená, že pokud tři ze šesti jmenovaných stran vytvoří koalici, získá tato koalice 15 milionů korun, nebo každá strana po pěti milionech korun.

Takové podmínky se ale některým stranám nemusí líbit. Například pro ČSSD bude těžké najít koaličního partnera a Pirátům bude možná prospěšná účast ve volbách odděleně od všech.

Lídři všech těchto stran zatím na takový návrh reagovali velmi zdrženlivě. Například lídr pirátů Ivan Bartoš řekl, že si takové podpory od pana Jana Barty velmi váží.

Zdroj: iROZHLAS.cz / Michaela Danelová

Zároveň ale vysvětlil, že zatím zvažuje spojení pouze s hnutím STAN, protože jejich programy jsou podobné.

A pokud k jejich sjednocení dojde před volbami, bude to díky podobnosti jejich politických názorů, ale ne kvůli penězům sponzorů.

Ostatní lídři stran byli ve svých odpovědích také velmi zdrženliví. Předsedkyně strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ale uvedla, že jejich strana o takovém sjednocení mluví už čtyři roky po sobě.

Zdroj: Petr Hloušek, Právo

„Je to jistě právo pana Barty na názor a na rozhodnutí, jak naložit se svými penězi,“ řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle jeho názoru to nijak nenarušuje svobodnou soutěž mezi stranami.

Share