V žebříčku kvality života Česko ztratilo: Nejlépe se žije Norům

V letošním roce klesla Česká republika na žebříčku kvality života o jednu příčku ve srovnání s loňským rokem.

Podle společnosti Deloitte Česko je na 25. místě ze 163 hodnocených zemí. Řadí se tak za Estonsko a před Kypr. První místo tradičně zaujímá Norsko, druhé zůstalo Dánsko. Hodnocení uzavírají africké státy.

Zdroj: aroundprague.cz

Společnost Deloitte každoročně sestavuje Index společenského rozvoje společně s neziskovou organizací Social Progress Imperative. Vychází z údajů o socioekonomickém rozvoji a o životním prostředí.

Ačkoli se Česko letos posunulo o jednu příčku níž, bodově si polepšilo. Získalo 86,69 bodu ze 100 možných, zatímco loni to bylo 84,36 bodu.

Zdroj: blesk.cz

Podle autorů žebříčku si ČR za poslední rok polepšila, zejména pokud jde o přístup ke vzdělání a informacím. Rovněž prudce vzrostly ekonomické ukazatele.

Zdroj: blesk.cz

Svoji pozici v žebříčku základních lidských potřeb (výživu, základní lékařská péče, kvalita vody, hygiena a přístřeší.) Česká republika naopak zhoršila.

Nejhorší výsledek má ČR v kategorii diskriminace menšin.

Zdroj: blesk.cz

Znepokojivé je podle společnosti Deloitte také zaostávání České republiky v přístupu k e-governmentu. „Zejména v situaci, kdy vláda deklaruje do budoucna orientaci země na nové technologie,“ uvedl prezident Deloitte Josef Kotrba.

Zdroj: blesk.cz

Index sociálního rozvoje letos porovnával 163 zemí, o 14 více než loni. Česká republika se umístila na 25. místě hned za Slovinskem, Itálií a Estonskem.

Zdroj: blesk.cz

Pokud jde o srovnání pozic zemí visegrádské skupiny, Česko je nejlepší. Hned za ním je Polsko.

Share