„Dá se to dělat kloktáním nebo výtěrem, metod je spoustu a vše se ještě zkouší“: Kdy přijdou na trh nové testy na zjištěni COVID-19 a kdo se tím hlavně zabývá

Namísto nepříjemného odběru tyčinkou s nosohltanu odborníci slibují během měsíce zavést novou metodu vyšetření přítomnosti u člověka infekční nemoci COVID-19. Za kratší doby prý občane budou moci vědět zda jsou nemocné nebo nebi pomoci testování ne tak zvaným testem PCR, ale za pomoci slin.

Zdroj: idnes.cz

Několik skupin vědců již nějakou dobu nad tím pracují a i bez ohledu na to, že nový ministr zdravotnictví Roman Prymula sliboval testy zavést již v září, testy budou o něco později a to v průběhu měsíce.

Zdroj: magazin.aktualne.cz

Vědní skupiny dle dostupné informace testy již zkoušejí zda jsou ukazuji správné výsledky a po zkoušení by mohly byt nové testy dostupné pro širokou veřejnost.

Zdroj: idnes.cz

Mezi skupinek, které se zabývají vyvinutím nového druhu testování patří jak veřejné státní vysoké školy, tak i soukromé společnosti. Jednou z takových společnosti je firma Protean, která má jeden z hlavních cílů vyvinout takzvaný LAMP test.

Zdroj: idnes.cz

S pomocí odběru ze slin bude možné rychleji dozvědět výsledek, navíc jsou levnější. LAMP test lze udělat i z nosohltanu, tento druh testovaní již lze koupit. Nyní ale upřeně pracují nad testováním ze slin a pokud to bude ukazovat správné výsledky, tak se to dá oficiálně používat.

Zdroj: idnes.cz

„Dá se to dělat kloktáním nebo výtěrem, metod je spoustu a vše se ještě zkouší,“ uvedl jednatel společnosti Ladislav Burýšek. Dokonce bude možný i samoodběr, a to dle Burýška vše urychlilo.

Zdroj: idnes.cz

Další soukromá společnost, která se zabývá vytvořením nových testů je DIANA Biotechnologies. Společnost je skoro na finální stadii a na trhu budou dostupné jak je známo už v průběhu října.

Zdroj: genengnews.com

Zatím na skupince nemocných již novou metodu otestovaly a podle jednatele společnosti Václava Navrátila takové metodě lze důvěřovat, protože nakažení koronavirem jíž ukazuje správně.

Share