Další nakažený poslanec ve Sněmovně: KDU-ČSL může skončit v karanténě

Poslanci budou dál pracovat, ale v sále parlamentu jich bude dvakrát méně. Jsou nuceni tak učinit kvůli zhoršující se epidemiologické situaci v zemi, navíc se nakazil koronavirem člen strany KDU-ČSL Marek Výborný. To vyvolalo další obavy u poslanců, zejména mezi lidovci.

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek řekl pro web novinky.cz, že s nakaženým poslancem komunikoval několik hodin před jeho testováním.

Zdroj: KDU-ČSL

Poté, co se ukázalo, že výsledek testu u tohoto poslance je pozitivní, Jan Bartošek nevěděl, co přesně má dělat. Hygienici ho nekontaktovali, snažil se jim dovolat sám, ale nikdo nereagoval.

Podle něj jde o selhání státu. Rozhodl se sám podstoupit preventivním test, na výsledky stále čeká.

Protože ho hygienici zatím nekontaktovali, neměl by být zatím v karanténě. V úterý ráno přišel do Parlamentu, ale pokud mu řeknou, že musí do karantény, okamžitě to udělá.

Zdroj: ČTK / Deml Ondřej

V úterý ráno by poslanci měli přijít do sněmovny v plném složení. Odpoledne by však musela opustit práci polovina poslanců, v parlamentu by zůstalo jen 50 procent poslanců.

Mezi poslanci dolní komory už byly dva případy nákazy. Jde o členku hnutí ANO Karlu Šlechtovou a člena strany Pirátů Františka Navrkala.

Zdroj: Petr Hloušek, Právo

Po každém z těchto případů do karantény museli několik poslanců, kteří seděli vedle nakaženého.

Pro Sněmovnu zatím žádná další opatření na ochranu před koronavirem neplánují, navíc řada poslanců porušuje pravidla nošení roušek (například nasazenou nesprávně).

Novináři portálu Novinky.cz se rozhodli zeptat se zástupců všech politických stran v parlamentu na situaci kolem posledních událostí s koronavirem.

Zdroj: Blesk / Daniel Černovský

„Dodržujeme standardní opatření – nosíme roušky, dodržujeme vzdálenost a používáme dezinfekci,“ řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka pro novinky.cz.

Pirát Jakub Michálek hovořil i o možnosti zorganizovat home office a další práci prostřednictvím videokonferencí.

Foto: Vojtěch Drbohlav

Strana TOP 09 mezitím koupila pro své členy respirátory FFP-2. Markéta Pekarová Adamová vysvětlila, že mezi poslanci jejich strany je Karel Schwarzenberg, kterému je přes 80 let a patří do rizikové skupiny.

„Přiměřená opatrnost bez paniky a elementární hygiena myslím postačuje,“ řekl poslanec KSČM Jiří Dolejš.

Share