Debata Adama Vojtěcha a Ivana Bartoše o rouškách: „Připadá mi, že se opakuje scénář z března,“ řekl šéf Pirátů

Během přímého přenosu zpravodajství na TV Nova proběhla debata mezi předsedou české Pirátské strany Ivanem Bartošem a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Předmětem diskuse bylo přijato Ministerstvo zdravotnictví opatření týkající se nošení roušek od 1. září. Šéf českých Pirátů toto opatření kritizoval a ministr zdravotnictví ho hájil.

Ivan Bartoš kritizoval kroky vlády. Řekl, že vláda špatně komunikuje s občany a že si nevybrala nejlepší způsob, jak občany o opatřeních informovat.

Zdroj: Instagram

Šéf pirátů také řekl, že nechápe, proč byl zřízen koronavirový semafor země, pokud se pro všechny uplatní plošná opatření.

„Připadá mi, že se opakuje scénář z března, kdy lidé pátrají na internetu, jestli na svatbě musejí mít roušky,“ řekl v přímém přenosu TV Nova Ivan Bartoš.

Zdroj: TV Nova

S takovou kritikou ale ministr zdravotnictví nesouhlasil. Rozhodnutí bylo prý učiněno po dlouhých konzultacích s epidemiology.

Zdroj: pirati.cz

Adam Vojtěch vysvětlil,že od 1. září začíná školní rok a velké množství žáků a studentů půjde do škol, bude jich více než 2 miliony.

Kromě toho mnoho dospělých lidí půjde do práce a všichni se budou koncentrovat ve vnitřních prostorách. Roušky jsou proto preventivním opatřením, které může pomoci zastavit rychlé šíření nemoci.

Zdroj: Instagram

Ministr zdravotnictví vysvětlil, že projekt semaforu znamená celou řadu dalších opatření. Tato opatření mohou být velmi přísné a restriktivní, například uzavření restaurací, barů, obchodů, atd.

To znamená, že tento projekt je navržen tak, aby v případě zhoršení situace v určitém regionu by bylo možné zavést přísnější opatření. To není o rouškách.

Zdroj: Instagram

Podle předsedy Pirátů je takové jednání vlády chybné a je to podobné jako opakování chyb z počátku epidemie. Nelíbilo se mu například, že na začátku ministr řekl, že se opatření nebude týkat restaurací a o den později řekl opak.

Zdroj: Instagram

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ale tvrdí, že vláda vysvětlila proč toto opatření zavedla. Roušky jsou jedním z preventivních opatření, stejně jako dezinfekce rukou.

Zdroj: ČTK

Ministr dodal, že není jisté, co od letošního podzimu očekávat, kdy bude mnoho různých onemocnění. Proto je lepší použít preventivní opatření, která mohou mít velmi dobrý účinek.

Psali jsme: Laura vyrostla a porodila tři děti: Jak vypadala Zuzana Kanócz na premiéře filmu Šarlatán

Share