“Delám divadlo pro lid”: Před čtyřiceti lety Jan Werich odešel na pravdu boží

Známý herec, dramatik, politik, scenárista a divadelní ředitel Jan Werich zemřel 31.října před 40 lety, ale i dnes se o něm jeho fanoušci vzpomínají. Na začátku tvořil dvojici s Jiřím Voskovcem, která měla název V+W, a byla moc populární v Česku.

Rozdělila tou známou dvojici studená válka, a Werich se na rozdíl od svého kamaráda zůstal na tehdy komunistickém Československu, kde také bojoval i s komunismem.

Zdroj: irozhlas.cz

Werich s Voskovcem od roku 1926 byl ve sdružení Devětsil v Osvobozeném divadle. Společně zahráli poprvé ve hře Vest Pocket Revue, a jich dialog na “forbíně” se stal nejúspěšnějším.

Z toho Werich s Voskovcem začali svůj hvězdný život. Divadlo, ve kterém hráli se proslavilo ještě tím, že ve stavu zrodu. “Autor i herec v totální jednotě,” uvedl teatrolog Vladimír Lust.

Zdroj: irozhlas.cz

Kvůli tomu, že v 30. letech 20. století do Československa přišel komunismus, v zemi se stala moc populární satira. V níž se známá dvojice také proslavila, kvůli hrám Těžká Barbora a Kat a blázen.

V roce 1938 kvůli válce Osvobozené divadlo zavřely. Známá dvojice utekla do Ameriky, kde také hráli ve filmech. Po návratu se pokusili obnovit divadlo, ale to se jim nepodařilo.

Zdroj: ctidoma.cz

V roce 1948 se známá dvojice nadlouho rozešla. Voskovec odjel do USA, a Werich zůstal v Čechách. Naposledy se setkali v roce 1974. Cely svůj život dvojice zůstávala v kontaktu přes dopisy.

Od 1950 roku měl nového partnera, který se jmenuje Miroslav Horníček. S nim natáčel filmy. Nejpopulárnějším se stal Císařův pekař, Pekařův císař, kde Werich měl dvojrole císaře a pekaře.

Zdroj: idnes.cz

Ukončil svou kariéru v červnu 1968, když podepsal manifest Dva tisíce slov. V té době ho také moc trápilo zdraví, kvůli tomu moc často jezdil do nemocnici.

Ve dnešní době na místě jeho domečku na pražské Kampě je muzeum, který věnovaný životu Jana Wericha.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Share