Do vězení za krádež pěti housek: na základě čeho Lukáš Kalina spolu s advokátkou Petrou Žilkovou rozhodli podat žádost prezidentovi

Pětadvacetiletý Lukáš Kalina ukradl na začátku dubna v brněnském Tescu pět pizza bulek v hodnotě 62,50 koruny. Při krádeži ho chytila ostraha, a muž tak skončil ve vazbě.
Ačkoli Kalina trpí schizofrenií, má invalidní důchod a je v podstatě bezdomovec, prvoinstanční soud mu uložil dvouletý trest ve vězení. O měsíc později Krajský soud v Brně o šest měsíců původní rozhodnutí snížil.

Zdroj: brnensky.denik.cz

Lukáš Kalina měl dvě možnosti poté, co ho soud poslal na rok a půl do vězení za krádež pěti housek: milost nebo dovolání. Společně s advokátkou Petrou Žilkovou se tento týden rozhodl, že o pomoc požádá prezidenta Miloše Zemana a žádost mu podají během příštího týdne. „Žádost se bude opírat o klientův zdravotní stav, protože trpí schizofrenií,“ řekla obhájkyně.

Zdroj: chomutovsky.denik.cz

„Nejdůležitější podmínka, kterou prezident dává pro milosti, je zdravotní stav. O ten se to bude opírat, protože klient trpí schizofrenií. Chci to konzultovat s terapeutkou a dalšími lékaři, kteří by se mohli vyjádřit k tomu, jaký vliv má výkon trestu na lidi postižené touto chorobou. Ten druhý bude nepřiměřenost trestu, soud mohl jít pod sazbu ještě níž,“ dodala Žilková.

Zdroj: irozhlas.cz

Ačkoli trpí schizofrenií a je závislý na alkoholu a podle terapeutky Johany Růžkové by pro něj byla vhodnější ochranná ústavní léčba. „Nemůžu vám říct, kde je, jsem vázaná mlčenlivostí. Má ale specializované oddělení zaměřené na duševně nemocné,“ uvedla Růžková. Na takovém oddělení jsou odsouzení v kontaktu s psychiatry a terapeuty, kteří mohou nemocným v případě nutnosti pomoct.

Zdroj: idnes.cz

Zeman už v minulosti omilostnil jedenáct lidí, většinu právě kvůli jejich zhoršujícímu se zdravotnímu stavu. Jak se prezident postaví k této žádosti, ale zatím není jasné.
„Pan prezident musí případ podrobně prostudovat, a to po podání avizované žádosti o milost. Bylo by proto nezodpovědné nyní vyslovovat jakékoliv stanovisko,“ reagoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Zdroj: irozhlas.cz

Původně advokátka Žilková zvažovala také to, že se dovolají k Nejvyššímu soudu. „Tou cestou bych klidně šla. Sice je to složitější, protože tam ze zákona musí být dovolací důvody, ale klient říkal, že by chtěl jít spíš žádostí o milost,“ řekla.

Share