„Domácnosti v souhrnu nikdy v historii neušetřily tak velkou část svého čistého příjmu“: Proč obyvatelstvo ČR letos našetřilo více peněz než v předchozích letech

Od začátku roku 2020 ve světě se šíří nemoc COVID-19. Od dubna se to začalo šířit po území České Republiky a nyní se počty nakažených překonávají dosavadní rekordy.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Obyvatelstvo republiky je znepokojeno současným epidemiologickým stavem a v pátek Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil informace o tom, že si občane v období koronavirové krize naspořili nejvíce peněz za celou historii samostatného státu, tj. od roku 1993.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

Z důvodu, že nikdo aktuálně neví jaká omezení a restrikce může vláda zavést, potřebuji si mít nějakou peněžní jistotu. Loni ve druhem čtvrtletí míra úspor byla na úrovni 12,4 procenta, předloni ještě nižší, a to 12,1 procenta, zatím letos ve stejnem období se jedná o 18,5 procenta.

Zdroj: youtube.com

V průměru si každý obyvatel loni utrácel 25 904 českých korun, letošní hodnota je menší skoro o 750 korun, tím pádem obyvatelstvo našetřilo 210 miliard korun více než loni. „Domácnosti v souhrnu nikdy v historii neušetřily tak velkou část svého čistého příjmu,“ vysvětluje ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Zdroj: youtube.com

Mezitím je velká souvislost stavu ekonomiky státu s tím kolik lidi utrácejí na uspokojení svých potřeb. Určitě v důsledku to může ovlivnit i eventuální propad tuzemské ekonomiky.

Share