„Důchodkyně měla ve své skříni čínskou vázu“: Ukázalo se, že tato váza stojí spoustu peněz

Nedávno prodal Aukční dům Sotheby’s čínskou porcelánovou vázu za 9 milionů dolarů. Po mnoho let byla ve skříni jedné evropské důchodkyně.

Je pravda, že důchodkyně se domýšlela, že v její sbírce je cenný artefakt.

Zdroj: travelask.ru

Před mnoha lety zdědila žena sbírku čínských váz a nyní se rozhodla pozvat odborníka, aby ocenil některé z exponátů, především tuto vázu: stála ve skříni venkovského domu pokrytá prachem a kočky volně chodili vedle ní. Žena samozřejmě neměla ani ponětí o skutečné ceně vázy.

Experti Sotheby’s zjistili historii prodeje této vázy: až do roku 1954 byla ve sbírce anglického znalce čínské kultury Harryho Garnera.

V roce 1954 se Brit rozhodl ji prodat a za to dostal 56 dolarů (dnes je to asi jeden a půl tisíce dolarů). Ve stejném roce byla váza znovu prodána, ale už za 100 USD. Nikdo však nebyl schopen toto umělecké dílo skutečně ocenit.

Zdroj: travelask.ru

Jaká je hodnota této zapomenuté čínské vázy a proč stojí spoustu peněz? Jde o to, že byla vytvořena v 18. století pro císaře Čchien-lunga, který vládl nad Čínou asi šest desetiletí. Váza byla vyrobena pomocí velmi vzácné techniky zvané yancai, a dnes jen několik takových artefaktů přežilo.

Zvláštností vazy je její malba smaltem v západním stylu i dvojité stěny.

Zdroj: travelask.ru

Je úžasné, jak se takovému křehkému porcelánu podařilo po mnoho let stát v obyčejné skříni, když se domácí mazlíčci důchodkyně běhali vedle ní.

Share