Důchodová reforma: co na to Babišova vláda

Důchodová reforma vždy patřila mezi priority vlády ANO.

Podle odborníků bez takové reformy, česká ekonomika by za pouhých několik desítek let mohla ztratit stovky miliard korun.

.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) doporučuje upravit český penzijní systém určitým způsobem, aby zabránit takovému scénářů.

Předchozí vlády již dostávaly rady od OECD ohledně důchodové politiky.

Například byl přijat návrh o odsouvání o dva měsíce u mužů a o čtyři měsíce u žen věku nástupu do penze. Babišova vláda trvá na zachováni limitu v 65 let.

.

Ministerstvo práce loni, požádalo experti OECD aby posoudili demografický vývoj a náklady na stárnutí v Česku.

Následně OECD po zhodnocení financování důchodů a penzijních spoření by mohla organizace navrhnout změny pro důchodový systém.

.

Důchodovou reformu vláda s představiteli OECD projedná do konce letošního roku.

Reforma by tak mohla začít už během první poloviny roku 2021. Změnit by se měl podíl státu, lidí a zaměstnavatelů na penzijním financování.

Lonská důchodová komise rozdělila systém veřejného financování penze.

Základem zůstal solidární základní důchod z daní, z prvního pilíře by platila zásluhová část podle odpracovaných let a výdělků.

.

Ministryně Maláčová anoncovala alternativní tři modely, které se liší výší základní penze i započítáním různorodých bonusů.

Spravedlivý a technický modely by se vyžadovali zvýšení výdejů z rozpočtu.

Úsporný model by ne par let více méně by výdaje stabilizoval.

Národní rozpočtová rada kritizovala takové modely, neboť chybí tam systémový přistup k udržení stability financování důchodů.

Změnit by se měl například i celý systém příjmů.

.

Ministryně financí Schillerová také podporuje že důchodovou reformu, ale potvrdila, že do voleb ji přijmout vláda nejspíše nestihne.

Share