Dvacet historických letadel dorazí na letiště v Ruzyni

Dnes ráno dorazí na letiště Ruzyně asi 20 historických letadel. Mezi nimi bude řada československých letadel, jako jsou Sokol M-1D, Aero Ae 145 a L-200 Morava, stejně jako zahraniční severoamerický letoun T-6 Texan a Beaver DHC-2. Vyplývá to z informací poskytnutých organizátory. Podle nich však bude přílet letadel záviset na aktuálních povětrnostních podmínkách.

 

Zdroj: Suchdolskenoviny.cz

 

Přílet letadel je součástí pamětní akce věnované 75. výročí návratu československých pilotů z Velké Británie na pražské letiště Ruzyně. Od konce války dorazili piloti postupně, 13. srpna se však na slavnostně vyzdobené letiště vrátili v letadlech Supermarine Spitfire LF Mk.IXE pod velením Jaroslava Glave vrátilo celkem 54 pilotů československého stíhacího leteckého pluku. Jeden z těchto „bojovníků“ je stále vystaven v Dopravní hale Národního technického muzea v Praze.

 

Zdroj: Czechairspotters.com

 

Z přibližně 2 400 Čechoslováků, kteří sloužili v britském královském letectvu, zahynulo během druhé světové války téměř 500. Poté, co se komunisté dostali k moci v únoru 1948, byli mnozí z politických důvodů vystaveni pronásledování, uvěznění a dalším omezením jejich svobody a lidských práv.

 

Zdroj: Czechairspotters.com

 

Součástí oslav bude také pamětní akce ve veřejném prostoru před Terminálem 4. Začátek je naplánován na 11:00. Při této příležitosti Národní technické muzeum a Letiště Praha také připravily výstavu fotografií z příletu čs. Bojovníků na letiště Ruzyně 13. srpna 1945 a jejich slavnostního průvodu, který se konal 21. srpna 1945 na Staroměstském náměstí v Praze. Poté bude veřejnost moci tuto výstavu vidět od 1. září ve spojovací chodbě mezi terminály Letiště Václava Havla v Praze.

V průběhu akce české vzdušné síly slíbily zahájení dvou stíhaček JAS-39 Grippen. Na letišti se také může objevit český proud nové generace Aero L-39NG a dokonce i historický stíhač Spitfire Mk.XVI E.

 

Zdroj: Czechairspotters.com

 

Letiště Praha také oslaví výročí s programem Runway Park, který nabízí všem návštěvníkům zábavní program po celé léto přímo na bývalé Runway 22. Návštěvníci si mohou prohlédnout repliku stíhacího letounu Supermarine Spitfire, britské vojenské stany RAF, staré uniformy a exponáty. používají vojenští piloti.

Účast veřejnosti na pamětní akci v uzavřených prostorách letiště je vyloučena. Lístky na přistávací dráhu lze zakoupit online v prodejní síti GoOut.cz nebo na runwaypark.cz.

 

Share