Epidemiolog Smejkal tvrdí, že o účinnosti opatření rozhodnou Vánoce: varuje však před uspěchaným rozvolňováním

Ve středu pro obchody začalo platit nové omezení, které určuje maximální počet zákazníků v prodejně. Pro jednoho kupujícího musí být vyhrazeno 15 metrů čtverečních.

O tom, jaký budou mít nová opatření vliv na vývoj epidemie, a jaká bude situace o Vánocích promluvili v pořadu 360° Pavlíny Wolfové epidemiolog z IKEM Petr Smejkal a zástupce podnikatelů.

Zdroj: youtube.com

Smejkal uvedl, že se o svátcích ukáže, jestli jsme novou vlnu koronaviru zvládli. Epidemiolog varuje, že rozvolňování musí být pomalé a moudré, protože se o Vánocích lidé setkávají nejen b obchodech, ale také v rodinách.

Odborník upozornil na zvyšující se počet zemřelých ve srovnání s minulým rokem. „Tohle je největší důkaz a sdělení těm, kteří to pořád zlehčují,“ dodal.

Zdroj: youtube.com

Pozitivním faktorem dle Smejkala je zaoblení křivky, které nyní musíme udržet. Proto je prý potřeba jen zvolna rozvolňovat opatření. Epidemiolog dodal, že stále nemáme velký počet lidí s imunitou, která navíc zůstává jen velmi krátkou dobu.

Petr Smejkal uvítal omezení počtu lidí v ochodech a považuje to za správný krok, i když se všem nelíbí. Epidemiolog také řekl, že v případě větších problému je lepší prodloužit nakupování o jeden den než snižovat vyhrazenou plochu pro jednoho člověka na prodejně.

Zdroj: youtube.com

Smejkal rovněž dodal, že je důležité nestát ve frontách pohromadě a dodržovat bezpečné rozestupy.

Tiskový mluvčí TESCO Václav Koukolíček prohlásil, že zatím žádné velké problémy nezaznamenaly a předpokládá, že nejhorší bude sobota. Právě tehdy se ukáže, jak se bude zvládat větší nápor lidí.

Zdroj: youtube.com

V době, kdy velké supermarkety mají otevřeno, malé obchody jsou stále mimo provoz. Na tuto skutečnost se stěžuje zakladatel obchodu ALPINE PRO Václav Hrbek. Je přesvědčen, že na malých prodejnách nedochází k silnému přenosu koronaviru.

Zdroj: youtube.com

Navíc tvrdí, že neví, kdy znovu otevřou a jejich společnost pořád ztrácí zisky. Dle slov Hrbka se online nákupy zvýšily, ale nedá se to srovnat s otevřenými prodejnami.

PSALI JSME: TESTOVAT DĚTI VE ŠKOLÁCH NA KORONAVIRUS ALESPOŇ JEDNOU TÝDNĚ: NÁZORY IMUNOLOGŮ SE LIŠÍ

PŘIPOMÍNÁME: ŠÍŘENÍ KORONAVIRU V ČESKU: ZA PŘEDCHOZÍ DOBU LABORATOŘE ODHALILY 5 515 NAKAŽENÝCH NA COVID-19

Share