Exministr Prymula odmítl nabídku premiéra Babiše: nezamlouvá se mu systém řízení očkování

Roman Prymula překvapivě odmítl pozici vládního zmocněnce pro očkování proti covid-19, kterou mu nabízel premiér Andrej Babiš. Exministr uvedl pro Seznam Zprávy, že mu vadí, jakým systémem se očkování bude řídit.

Původně epidemiolog říkal, že hodlá nabídku přijat. Nyní se mu ale nelíbí, že očkování bude řízeno zvlášť z úřadu vlády a ministerstva zdravotnictví.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

„Rozhodl jsem se tak, protože není možné to řídit ze čtyř míst,“ vysvětlil své rozhodnutí Prymula s tím, že není logické, aby se proces řídil mimo ministerstvo, kde již je koordinátor Zdeněk Blahuta.

Bývalý ministr chce ale stále pomáhat. Odbornici již nějakou dobu tvrdí, že Česko zaostává v přípravách na očkování a porovnávají situaci s Německem, kde již sestavují harmonogram, zajišťují personál a mají očkovací centra.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Ministr zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že první dávka vakcíny bude symbolická a má za cíl ukázat, že Evropská unie začíná s očkováním. Dorazit by mohla ještě do konce roku, pokud bude schválena.

První várka by měla obsahovat téměř 10 tisíc dávek vakcíny pro 5 tisíc lidí. Pro vytvoření imunity jsou třeba dvě dávky.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Česko má objednáno vakcíny pro 6,9 milionu lidí od několika různých výrobců. Postupně bude dovážena do roku 2022.

V první řádě bude očkován zdravotnický personál, který bojuje s koronavirem v první linii. Očkovat se také budou senioři a lidé s chronickými onemocněními.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

PSALI JSME: PLATY POLITIKŮ SE V PŘÍŠTÍM ROCE PRÝ NEZMĚNÍ: KOLIK BUDOU DOSTÁVAT ÚSTAVNÍ ČINITELÉ

PŘIPOMÍNÁME: ZIMA SE SNĚHEM ZATÍM NEBUDE: V PŘÍŠTÍCH DNECH ČEKÁ ČESKO DÉŠŤ, MLHY A MRHOLENÍ

Share