Exotická klíšťata z subsaharské Afriky se šiří po celé Česke Republice. Vědci shánějí jakékoliv informace o výskytu parazitů

V Česke Republice se zvětšuje počet míst s výskytem exotických klíšťat. Pocházejí z subsaharské Afriky nebo jihu Evropy. Nejčastěji jde o pijáka lužního, další jsou klíšťata rodu Hyalomma. Původně se objevovala pouze na jihu Moravy kvůli teplému a vlhkému počasí v této oblasti. Ale v poslední době se rozšířila i na řadu míst v Čechách.

Fotograf: Rainer Altenkamp

Nové druhy klíšťat se do Česka dostaly na stěhovavých ptácích, přenášejí i infekční onemocnění, a to především na zvířata.

„Například pro koně může být až smrtelná,“ uvedl parazitolog David Modrý. Nebezpečí představují tyto typy klíšťat i pro psy. Kromě boreliózy a encefalitidy klíšťata přenášejí také babeziózu.

Zdroj: prirodovedci.cz

V Evropě se parazit rozšiřuje rychleji než v České republice. Vědci si myslí, že je to proto, že data o rozšiřování areálu výskytu v České republice chybí. Kvůli mapování toho typu klíště se nedávno objevil projekt Najdi pijáka. Kdokoli, kdo viděl afrického parazita, zde může přidat informace.

Zdroj: najdipijaka.cz

„Rádi bychom touto cestou vyzvali širokou veřejnost i majitele koní a psů: všímejte si klíšťat ve svém okolí na svých zvířatech a zapojte se do ambiciózního výzkumu, pomozte nám hledat pijáky a exotická klíšťata napadající psy i koně. Pomůžete tím upřesnit riziko výskytu významných infekčních onemocnění u zvířat ve vašich regionech,“ vyzývá ke spolupráci Modrý.

Zdroj: najdipijaka.cz

Podle Modrého jsou nepůvodní klíšťata jsou větší, po nasátí krve můžou dosahovat velikosti až 2,5 centimetru, mají pruhované končetiny. Vědci shánějí jakékoliv informace o výskytu těchto parazitů. „Stačí nám i fotka s údaji o místu,“ uvedl Modrý. Dodal, že přínosnější je pak zaslání samotného klíštěte, které mohou vědci podrobněji analyzovat.

Share