Genius moderní architektury: V příležitosti sedmdesátého výročí Zahy Hadid

Zaha Hadid, klasička moderní architektury, návrhářka a první žena, která vyhrála Pritzkerovu cenu, se narodila v iráckém hlavním městě Bagdád. V roce 1972 nastoupila na London Academy of Architecture, pracovala v kanceláři vynikajícího nizozemského architekta Rema Koolhaase, kterého nazvala svým učitelem. V roce 1980 vytvořila vlastní architektonickou kancelář.

 

Zdroj: admagazine.ru

 

Od počátku 80. let se Hadid účastnila velkých architektonických soutěží a zpravidla je vyhrávala. Dlouho se jí však nepodařilo stavět.

 

Zdroj: youtube.com

 

Profesionální uznání nepomohlo Zahe Hadid přesvědčit zákazníky. Vyděsili je příliš radikálními plastickými nápady architektky. První projekty se jí podařilo realizovat až v polovině 90. let. Ale od té chvíle je Hadid uznávanou a bezpodmínečnou klasikou. A nespornou autoritou, při které se zákazníci seřadí.

 

Zdroj: artifex.ru

 

Zaha Hadid staví Centrum současného umění v Cincinnati (USA), nádraží ve Štrasburku (Francie), skokanský můstek a stanici lanovky v Innsbrucku (Rakousko), Národní muzeum umění XXI století v Římě, Centrum Heydara Aliyeva v Baku, Obchodní centrum v Moskvě. Také staví v Kodani, Madridu, Londýně, Maroku. Spolupracuje se společností Swarovski, navrhuje nábytek, vyrábí divadelní dekorace, soukromé i veřejné interiéry. A lidstvo si najednou uvědomilo, že ve světě, který navrhla Zaha Hadid, víceméně žije.

 

Zdroj: 4room.ua

 

To, co se v poslední době zdálo provokativní, jako výkřik, či nemožné pro každodenní život lidí, se ukázalo jako pohodlné, přiměřené člověku a dokonce útulné. Zaha Hadid šla k uznání dlouho, ale našla jí a uchopila pevně a navždy. Bohužel náhle zemřela na infarkt v nemocnici, kde byla léčena na bronchitidu.

 

Share