Hana Lipovská navrhla, aby ředitel ČT nedostal žádnou odměnu: Rada ČT rozhodla jinak a Petr Dvořák dostane 1,6 milionu korun

Kolem rady České televize vypukl celý skandál. Nedávno se v Radě ČT objevila nová radní Hana Lipovská. Je ekonomkou, proto z tohoto pohledu uvažovala o efektivitě vedení televize. Mezi členy Rady se dostala díky pomoci biskupské konference a kardinála Dominika Duky. Byla to ona, kdo tvrdil, že generální ředitel Petr Dvořák by neměl dostat žádnou odměnu. Bylo ale rozhodnuto, že odměna bude ještě ve výši 66,6 procenta, tedy zhruba 1 milion a 600 tisíc korun.

Generální ředitel ČT Petr Dvořák obdrží odměnu ve výši zhruba dvou třetin svého ročního platu. Toto rozhodnutí bylo dáno Radě velmi obtížné, protože pro něj hlasovalo 8 členů z 15.

Zdroj: MAFRA / Dan Materna

Členové Rady České televize uvedli, že ředitel ČT špatně komunikoval se členy Rady ohledně plánování rozpočtu televize na rok 2020.

Loni dostal Petr Dvořák odměnu 100 procent, tedy 2 miliony a 400 tisíc korun. Podobně tomu bylo i v předchozích letech.

Hana Lipovská navrhla, aby generální ředitel letos nedostal vůbec žádnou odměnu. Vysvětlila, že vedení televize v poslední době nebylo efektivní.

Zdroj: MAFRA / Michal Růžička

Podíl sledovanosti České televize klesl a byl již pod 30 procenty. Kromě toho pojmenovala i ekonomický důvod, podle kterého bylo hospodaření televize nevyrovnané.

ČT kvůli tomu musela brát peníze z fondu koncesionářských poplatků.

Její návrh na nulovou odměnu pro Petra Dvořáka hlasovali čtyři členové Rady ČT.

Zdroj: MAFRA / Dan Materna

Hana Lipovská začala své vysvětlení tím, že v roce 2019 Česká televize hospodařila na základě schváleného vyrovnaného rozpočtu.

Tento rozpočet musel vyrovnat účetně, a to bylo provedeno díky rozpouštění Fondu televizních poplatků.

To znamená, že hospodaření televize bylo vyrovnané v účetnictví, ale ne ekonomicky. To tedy nemůže zajistit televiznímu kanálu trvalý stabilní vývoj.

Zdroj: MAFRA / Michal Růžička

„Řádný hospodář takto nejedná“ řekla Hana Lipovská ostatním radním ČT.

„Hana Lipovská se za funkci upsala peklu“ řekl radní ČT Zdeněk Šarapatka před zasedáním rady. Komentoval tak její iniciativu.

Share