Inflace v Česku je 3,4 procenta: Stále rostou ceny alkoholu, tabáku, potravin a nájemného

Život v Česku je čím dál dražší, ceny rostou rychleji, než se očekávalo. Tempo růstu cen v Česku patří k nejrychlejším v Evropě. Ceny vzrostly u potravin, alkoholu a tabákových výrobků.

Minulý měsíc inflace v Česku činila 3,4 procenta. Původně se plánovalo držet inflaci na úrovni 2 procent.

Zdroj: ocluziny.cz

Situace kolem cigaret a alkoholu se zjevně nelíbí lidem, kteří pijí alkohol a kouří tabák. Cigarety tak za jeden rok zdražily o 13,8 procenta a alkohol o 10,6 procenta.

Předpokládá se, že to ještě není konec a ceny budou pokračovat ve svém růstu. S největší pravděpodobností se zvýšení cen bude týkat piva a vína.

Zdroj: Michal Růžička, MAFRA

Předpokládalo se, že ve druhé polovině letošního roku by inflace měla zpomalit a činit zhruba 2 procenta. Zatím se to ale nestalo.

„Stále citelná inflace je špatnou zprávou zejména pro ty, kteří během podzimu přijdou o zaměstnání“ řekl ekonom Lukáš Kovanda.

Zdroj: ocluziny.cz

Situace bude pro mnoho lidí složitá, protože jim na jedné straně klesají příjmy, na druhé straně rostou ceny, respektive se zvyšují výdaje.

Ceny potravin nadále rostou, přestože za rok již vzrostly téměř o 23 procent. Zdražila nejen zelenina a ovoce, ale například i cukr, mouka nebo maso.

Zdroj: Profimedia

Byly tam i některé výjimky, například brambory zlevnily až o 13 procent, což je poměrně velký pokles ceny.

Kromě potravin v meziročním srovnání rostly i ceny nájmů. Minulý měsíc to bylo o 2,8 procenta více než loni. Současně mírně zlevnily ceny jízdného v MHD.

Share