Jak je stát připraven čelit druhé vlně viru: Co si o tom myslí epidemiolog z ministerstva a co radí

Pandemie koronaviru v Česku klesá a lidé se začínají vracet k normálu. Každý si však dobře uvědomuje, že koronavirus stále není poražen, navíc ještě není vakcína, takže mnoho lidí má zájem na tom, na co by se měli připravit. Na mnohé otázky odpověděl epidemiolog a šéf pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar.

Jednou z hlavních otázek, která lidi zajímá, je, zda bude další vlna koronaviru u nás v zemi. Epidemiolog odpověděl, že teoreticky by se to mohlo stát.

Zdroj: novinky.cz

Rastislav Maďar nyní považuje vítězství nad první vlnou pandemie za vyhranou bitvu, ale nikoliv za vítězství ve válce. K vítězství ve válce je podle něj potřeba ještě nějaký čas, možná rok.

Kromě toho se očekává další rozvolňování opatření, ale podle něj to již nebude mít žádné nebezpečí pro epidemiologickou situaci.

Zároveň ale dodal, že na ministerstvu zdravotnictví se mnozí báli, aby po zmírnění řady opatření nepřišla druhá vlna. To se naštěstí nestalo.

Zdroj: irozhlas.cz

Podle něj už nikdo neplánuje použít totální karanténu pro celou zemi, ministerstvo se bude snažit problém řešit lokálně.

Stát se ale připravuje na případnou druhou vlnu, zvyšuje se počet zaměstnanců hygienických stanic, je tam dostatek zdravotnických prostředků.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Epidemiolog má ale stále jisté obavy ze zahraničí a možnosti lidí cestovat do jiných zemí. Existuje vysoká pravděpodobnost, že by se mnozí mohli nakazit právě v zahraničí.

Co se týče koronaviru a dětí, které studují ve školách nebo navštěvují mateřskou školu, Rastislav Maďar vysvětlil, že děti se musí učit neustále dezinfikovat ruce.

Druhým jeho hlavním doporučením bylo, že pokud má dítě alespoň nějaké příznaky nemoci COVID-19, mělo by zůstat doma a nechodit do školy.

Zdroj: forbes.sk

Také radil všem lidem, aby se věnovali prevenci svého zdraví. Podle něj se letos zvýší počet očkování, možná nebude stačit pro všechny.

„Proto apelujeme na praktické lékaře, aby si udělali předobjednávky“ dodal Rastislav Maďar.

Epidemiolog také uvedl, že podle něj je na některých místech ještě lepší chodit v rouškách. Měl na mysli především místa s velkým shlukem lidí, tedy veřejnou dopravu, obchody, divadla, nákupní centra atd.

Rastislav Maďar dodal, že nejdůležitější v boji proti epidemii je odpovědnost každého člověka.

Share