Jakou cenu odhadla americká Moderna za jednu dávku své vakcíny proti covid-19

Podle šéfa společnosti Moderna se bude jednat o spravedlivou cenu vzhledem k nákladům na léčbu pacientů s koronavirem. Připomínáme, že před tím společnost Moderna uvedla, že její vakcína je na 95 % účinná.

 

Ilustrační foto. Zdroj: nbcsandiego.com

 

Cena jedné dávky vakcíny proti koronavirové infekci vyrobené americkou farmaceutickou společností Moderna se bude pohybovat od 25 do 37 dolarů. To bylo oznámeno Stefanem Bansel-em, který v čele společnosti německému zpravodaji Welt.

Podle něj budou konečné náklady záviset na velikosti dávky, kterou bude zákazník potřebovat. „Jedná se o spravedlivou cenu vzhledem k nákladům na systém zdravotní péče při léčbě kriticky nemocného COVID-19. Nemáme zájem maximalizovat zisky,“ vysvětlil Bansel.

 

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

 

Vedoucí společnosti Moderna poznamenal, že společnost nyní jedná s Evropskou komisí o dodávkách této vakcíny do Evropy. „Chceme dodávat vakcínu do celé Evropy a vedeme konstruktivní jednání,“ uvedl Bansel a dodal, že do podpisu smlouvy o dodávce vakcíny zbývá několik dní.

 

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

 

Bansel tvrdí, že jedním z klíčových bodů jednání jsou poplatky za rezervaci vakcín. Do konce roku hodlá společnost vyrobit 20 milionů dávek, část tohoto objemu bude k dispozici v Evropě.

 

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

 

Další americká vakcína vyráběná společně společnostmi Pfizer a BioNTech bude stát Evropu přibližně 18,3 USD za dávku. Na začátku října FAS oznámila, že cena jedné injekce ruské vakcíny proti koronaviru Sputnik V nepřesáhne 1 000 rublů. (292.10 korun podle směnného kurzu z 22. listopadu).

 

Ilustrační foto. Zdroj: ndtv.com

 

V polovině listopadu společnost Moderna uvedla, že její vakcína COVID-19 je účinná na 94,5 %. Podle společnosti byla v přechodném stadiu studie, které se zúčastnilo 30 tisíc lidí, diagnostikován koronavirus pouze u 95 dobrovolníků, kterým byla vakcinační injekce podána.

Farmaceutické společnosti Pfizer a BioNTech uvedly, že jejich společná vakcína je 90 % účinná, později byl tento údaj zvýšen na 95 %. Pouze 170 z těch, kteří dostali injekci, bylo diagnostikováno s koronavirem. Většina z nich – 162 dobrovolníků – účastníků kontrolní skupiny, kterým bylo injekčně podáno placebo. COVID-19 byl tedy detekován pouze u osmi testerů.

 

Ilustrační foto. Zdroj: ndtv.com

 

Evropská komise na začátku tohoto měsíce oznámila, že má v úmyslu zakoupit 300 milionů dávek BNT162b2 od společností Pfizer a BioNTech.

 

PSALI JSME: POLSKO PO TVRDÉM LOCKDOWNU UVOLNILO KARANTÉNU: CO SE MÁ OTEVŘÍT A CO ZŮSTANE ZAVŘENÉ

PŘIPOMÍNÁME: KTERÁ ZEMĚ JAKO PRVNÍ V EVROPĚ DOSTALA RUSKOU VAKCÍNU

 

Share