Jan Blatný o vakcínách pro Česko: bude jich pět, ale z technických důvodů si je občané nebudou moci vybrat

Ministr zdravotnictví Jan Blatný řekl, že občané si asi nebudou moci vybrat typ vakcíny. Dodal, že zároveň nebude porušeno právo na výběr zdravotní péče. Podle něj si Češi nebudou moci vakcínu vybrat z technických důvodů. Snad první dávky vakcíny budou do naší země doručeny na konci prosince. Odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál ale upozornil na některé možné rozpory se zákonem. Píše o tom web Aktuálně.cz.

Šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že různé vakcíny budou doručeny do různých očkovacích center. To znamená, že s největší pravděpodobností v jednom centru nebude všech pět typů vakcíny od pěti výrobců.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Vakcíny do ČR budou dodávány postupně od různých vyrobců. První vakcína bude od společnosti Pfizer a k jejímu skladování je potřeba teplota -70 stupňů Celsia.

Češi si kvůli technickým důvodům nebudou moci vybrat vakcínu. „Není dotčeno právo jedince být informován o vakcíně, případně ji odmítnout,“ řekl Jan Blatný.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Všichni plátci zdravotního pojištění mají možnost vybrat poskytovatele zdravotní péče. Musí být také informováni o možnostech léčby a mohou si vybrat nejlepší možnost, nebo odmítnout.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Pokud Evropská léková agentura schválí vakcínu Pfizer, první dávky by Česko mohlo dostat už po Vánocích. Všechny země dostanou stejnou první symbolickou dodávku.

Ministr uvedl, že to bude pro všechny symbol zahájení očkování. Na začátku příštího roku by mělo být do ČR dodáno 227 tisíc dávek od společnosti Pfizer.

Vakcína / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Celkem si Česko u této americké společnosti objednalo 4 miliony dávek. Celkem stát objednal vakcínu od 5 výrobců pro zhruba 6,9 milionu obyvatel země.

Jan Blatný / Zdroj: tv.blesk.cz

První dostanou vakcínu senioři, lidé schronickými nemocemi a někteří zdravotníci. Na začátku bude očkování pouze v očkovacích centrech, pak budou pomáhat praktičtí lékaři.

Psali jsme: „Nebude sluníčko, počasí se mění na zimu“: Varovali předpovědi několik regionů

PSALI JSME: PŘESNĚ PŘED DEVÍTI LETY ODEŠEL VÁCLAV HAVEL. JAK SI NA JEHO POSLEDNÍ MĚSÍCE ŽIVOTA VZPOMÍNÁ DAGMAR HAVLOVA

PŘIPOMÍNÁME: BYLO ODHALENO TAJEMSTVÍ DOMU NA NEOBYDLENÉM OSTROVĚ, KTERÝ BYL TÉMĚŘ 100 LET PRÁZDNÝ

Share