„Plný sál roušek je super“: Principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský reagoval na tajný dopis vládě Karla Heřmánka a je kategoricky proti uzavření divadel

Ředitel Divadla bez zábradlí Karel Heřmánek nedávno napsal vládě dopis, v němž kvůli strachu z nákazy herců požádal o uzavření divadel. Proti tomu se vyjádřil herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. Je kategoricky proti uzavření divadel.

Jan Hrušínský napsal na svůj Facebook příspěvek, v němž reagoval na dopis Karla Heřmanka. Začal tím, že ředitel Divadla bez zábradlí napsal dopis lidem, kterým sám nedůvěřuji a rozhodl se je požádat o uzavření divadel.

Zdroj: ČTK / Zezulka Tomáš

Principál Divadla Na Jezerce prozradil, že od začátku jara se snaží dělat, co může, jen aby jeho divadlo dál žilo.

To znamená, aby herci mohli hrát, aby divadlo mělo alespoň nějaký příjem, aby bylo možné platit platy. Dodal, že za posledních šest měsíců platil všem, i když nebyl žádný zisk.

Foto: P. Machan, M. Protivanský, K. Kopáč

Karel Heřmánek požádal premiéra Andreje Babiše a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha o uzavření všech divadel.

Principál Divadla bez zábradlí o to požádal, protože se bál o zdraví a život herců. S tím ale Jan Hrušínský nesouhlasí a rozhodl se připomenout financování kultury státem, zejména financování pro soukromou kulturu.

Zdroj: Facebook

„Pan Zaorálek, promiňte, snad z podstaty, zisk považuje za špatnost, a tak rozházel za čtyři měsíce více než miliardu korun mezi pár vyvolených, kteří jsou dotovaní vždy a za všech okolností,“ řekl Jan Hrušínský.

Foto: Petr Novotný

Podle jeho vyjádření pak jeho divadlo nedostalo od státu žádné peníze, alespoň o tom nic neřekl.

Jan Hrušínský dodal, že v jeho divadle hrají také starší herci a také se obává o jejich zdraví. Zároveň ale také řekl, že vzít hercům možnost hrát, bude to pro něj také smrt.

Foto: Michaela Feuereislová

Principál Divadla Na Jezerce byl proti uzavření divadel, nicméně neřekl žádnou jinou variantu, jak by se tento problém mohl dnes vyřešit.

Zdroj: archiv Divadla Bez zábradlí

Herec požádal, aby už nebyly žádné tajné dopisy. Žádal také, aby už nebyly žádné spory o to, zda soukromá divadla patří ke kultuře, nebo ne. Podle něj je to jen otázka peněz.

Share