„Je potřeba, aby si zákazníci uvědomili, že hrajeme o všechno“: Karel Havlíček o otevření obchodů před Vánocemi

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček byl hostem pořadu Napřímo na TV Nova. Ministr vyjádřil svůj názor na opatření a ekonomiku. Řekl, že aby byla ekonomika co nejméně poškozena, je nutné začít zmírňovat opatření, jakmile to bude možné. V první řadě se plánuje otevření škol.

Karel Havlíček uvedl, že nyní je velmi dobrou zprávou, že keslo reprodukční číslo. Je to výsledek některých z prvních zavedených opatření, a to zavírání restaurací, barů, hospod a podobně.

Zdroj: YouTube

Ministr uvedl, že na výsledky dalších opatření je třeba ještě chvíli počkat, ale určitě budou. Teprve až se reprodukční číslo sníží na úroveň 0,8, pak budou ministři uvažovat o možném zmírnění opatření.

Na rozvolňování opatření podle něj nelze čekat dlouho. Pokud jde o obchody, první mezi nimi začnou fungovat venkovní obchody. Podle ministra by to mohly být například autobazary.

Zdroj: YouTube / BusinessInfo.cz

Vláda pravděpodobně zveřejní svůj plán na zmírnění opatření příští týden. To ale zatím není jisté, protože bude nutné reagovat na vývoj epidemiologické situace.

Místopředseda vlády dodal, že nyní dělají vše pro to, aby se obchody začaly otevírat před Vánocemi. To je dost důležitý faktor pro ekonomiku.

Zdroj: YouTube

Bylo by dobré, kdyby byl tento plán realizován, protože lidé si budou moci před Vánocemi koupit vše potřebné a také to umožní vydělat těm obchodníkům, kteří nemají internetové obchody.

To bude důležité zejména pro ty prodejce, pro které je období Vánoc výdělečnou sezónou. Letos to bude jiné, ne jako dřív.

Zdroj: YouTube / DVTV

Karel Havlíček také řekl, že existuje možnost, že pokud budou obchody otevřeny pozdě, například pár dní před Vánocemi, pak to vyvolá velký nárůst nakupujících v nich.

A to je velmi nežádoucí a vláda se obává takové situace, protože může být více případů porušení opatření a tím i více případů nákazy.

Zdroj: YouTube

Rozhodně nakupování a způsob nakupování v letošním roce se bude lišit. Místopředseda vlády doufá, že se kupující a prodejci budou chovat rozumně.

Obchodníci tak budou nuceni sledovat počet lidí ve svých obchodech. Ministr varoval, že ti prodejci, kteří nebudou striktně dodržovat opatření, budou nuceni zavřít.

„Je potřeba, aby si zákazníci uvědomili, že hrajeme o všechno,“ vysvětlil Karel Havlíček.

PSALI JSME: ZPĚVAČKA OLGA MATUŠKOVÁ SE PUSTILA DO SPISOVATELKY MARTINY FORMANOVÉ KVŮLI PREZIDENTSKÝM VOLBÁM V USA

Share