„Je to další možnost, jak systém optimalizovat a rozšířit“: Jaké návrhy k boji proti koronaviru nabídl zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula

Od října v České Republice plánují zavést rychlejší testy na prokázání nemoci COVID-19. Koronavir by od přistího měsíce se nezjišťoval pomoci výtěru z nosohltanu, ale ze slin.

Zdroj: plus.rozhlas.cz

Dozvědět zda má člověk vir nebo ne, by mohli cca za tří čtvrtě hodiny. Zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že pokud bude prokázána stejná účinnost testů, jako z nosohltanu, tak to zavedou již od října.

Zdroj: e15.cz

Nynější PCR test se děla pomoci výtěru z nosohltanu štětičkami, odborníci zkoumají genetickou informaci viru v ribonukleové kyselině (RNA). Jehož výsledek lze vědět po 24 až 48 hodin po provedené testu.

Zdroj: plus.rozhlas.cz

Masové testování však bude zavedené až to lze bude udělat přes sliny a podle a šéfa výzkumného týmu v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Jana Konvalinky to by se vyplatilo, jestli testy budou pro každého zdarma. Podle něj doposud nebyli dobře registrováni všichni, kdo skončil v karanténě.

Zdroj: plus.rozhlas.cz

Ti, kdo byl s již nakaženými v kontaktu, dostávají e-neschopenku a od 1. března dodnes počet takových lidi je přes 76 tisíc. Mění se tak systém aby bylo přesně vědět kolik momentálně občanů v karanténě je.

Zdroj: e15.cz

V budoucnu by člověk, který chce test na koronavir absolvovat, musí mít elektronickou žádanku, kterou lze dostat od hygieniků nebo od svého lékaře. Jinak by se na test člověk dostat nemohl.

Zdroj: e15.cz

Zmínil Prymula i „covidové pasy“, přes který by během cestování nebo různých společenských akcích by se dalo dozvědět zda je člověk zdravý nebo ne. Podle vládního zmocněnce je to možnost k optimalizaci a rozšíření systému.

Share