Během uskutečnění farmářského trhu v hlavním městě České Republiky v době koronavirové nemoci se moc ochranné prostředky nepoužívali. Z nakupujících roušky nebo respirátor měli zhruba půlka, zatím z prodavačů ještě méně, a to okolo čtvrtiny.
Ostatní účastnici zatím roky měli pověšenou na uchu nebo dokonce bradě. I když u vstupu visí lístek s upozorněním, aby se každý sebe chránil před nemoci, nikdo to moc nevšiml. Ani jeden z prodavačů nadto neměl ochranné rukavice i v případě, když manipulují s pečivem, které pak nijak termický doma nebude ošetřen.
Zároveň množství nakažených rychlé roste, a to nejen v Praze, ale i po celém území republiky. „Je tu vážná situace,“ řekl imunolog profesor Václav Hořejší. Vypadá to tak, že docela velká část občanů ze infekční nemoc COVID-19 se v tuzemsku vznikl pouze dočasně a nyní se vše vrátí do toho stavu, jak bylo předtím. Vir se ale tady nějakou dobu zůstane a s tím se musíme naučit po tuto dobu žit a tak, aby se to co nejméně rozšiřovalo mezi lidmi.
Ve srovnaní s Francii tuzemsko to má hůř. Francouzi nařízením a opatřením místní vlády dodržovali. Mají ale i odlišnou situaci, například je tak víc starších lidi , a proto se tam víc testuje ne nemoc, hlavní město Paříž má větší hustotu obyvatel, a to až 7 milionů. Co je na tom důležité, tak Francouzi již od začátku pochopili, že nemoc je mezi lidmi a tomu se musí nějak bránit.
Během letních prázdnin tam klasický rozjel turismus, dokonce bylo možné zúčastnit i menší festivaly. Kavárny a restaurace měli zákaznici jenom na zahrádkách, při návštěvě muzea museli byste pečlivě u vchodu dezinfikovat ruce. V menších prodejnách se kontrolovalo aby dovnitř vstupoval pouze jeden člověk.
Podstatou na tom je aby člověk sám si uvědomoval vážnost situace a o své zdraví a o zdraví svých blízkých dbal.