Večerní zasedání Romana Prymuly a Jaroslava Faltýnka se uskutečnila na Vyšehradě v restauraci Rio’s. Luxusní podnik drží byznysmen Raimund Špunda (69). Mnoho kdo nyní má otázku kdo to ve skutečnosti je a zda bude testován za to, že porušil vpadni nařízení proti šíření noci COVID-19.
Maximalní pokuta za nedodržení nepravidelných vládních opatření proti šíření koronaviru je vy výši 3 miliony českých korun. To plyne ze zákona o ochraně veřejného zdraví. Dotazem je zda bude testován zákazník podniku, který během platných opatření tam vstoupil, či restaurace?
„Potíž je v tom, že zákaz provozu restaurací byl učiněn vládou podle krizového zákona,“ míní pravník Viktor Rossmann s tím, že k přestupku dojde jenom ve velice příznačných případech.
Pokud by platná opatření vztahující k uzavření podniků byla podle zákona o ochraně veřejného zdraví, stejně jak tomu bylo během první vlny koronaviru, tak by se pokutování nikdo nevyhnul.
Dle mínění advokáta Tomáše Sokola je značný rozdíl mezi tím jakým způsobem restaurace v době opatřeni funguje. V jednom případě může podnik fungovat neustale a přijímat zákazníky a žádným způsobem neomezuje provozní dobu. “Jiný případ je, když například do uzavřené restaurace pustí dva kamarády, aby si popovídali, protože venku prší,“ objasnil Sokol. Dle něj taková okolní podmínky by mohly vztahovat na výši pokuty.
Pražský primátor Zdeněk Hřib je přesvědčen, že v podmínkách pandemii předpisy pořád je v platnosti pro všechny. Od čtrnáctéhoříjna by všechny podniky měly pracovat do osmi večer a jenom přes výdejní okénko. Zatímco tajemná schůzka se mezi kamarádi uskutečnila 21. října, a to po 22. hodině.
Kdysi restaurace Rio byla rovně v tenisovém areálu, kde on měl příležitost se seznámit s nejhlavnějšími českými politiky. Blízce k tenisu má ovšem i Faltýnek.
Sám ředitel restauraci moc komentovat situaci nechce. “Jsem k vám slušný, ale nechci se k tomu vyjadřovat. Děkuji za pochopení,“ bylo jediné, co se povedlo od šéfa slyšet přes mobilní hovor.