Karel Havlíček vysvětlil, proč byly v neděli zakázány prodeje: podle ekonomů to může mít dokonce i negativní efekt

V neděli nikdo neobchoduje, je to dočasné opatření, které vláda přijala. Ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček vysvětlil, proč vláda takový krok učinila.

Podle ministra nešlo o to, že by se tam člověk mohl nakazit, ale že člověk musel ještě přijít do obchodu, navíc takových může být mnoho.

Zdroj: gettyimages

To bylo provedeno tak, aby alespoň jeden den v týdnu byly maximálně minimalizovány sociální kontakty. Řekl to vicepremiér pro CNN Prima News. Nevyšlo to však tak dokonale, jak ministři plánovali.

V pátek a v sobotu přibylo nakupujících v obchodech, kvůli nimž se dokonce tvořily fronty a lidé se tlačili. Mohlo to jen zhoršit situaci.

Foto: Tomáš Prouza

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza předpokládal podobný vývoj už před několika dny. Podle jeho informací se v sobotu počet nakupujících zvýšil o 30 procent.

Tomáš Prouza proto před několika dny varoval před možnými negativními důsledky. Zvýšený počet lidí v obchodech může naopak vést ke zvýšení počtu nákaz.

Zdroj: mujobchod.cz

Vzhledem ke zvýšenému počtu kupujících se vždy nepodařilo dodržet rozestupy, zejména 2 metry. Navíc někteří občané nechtějí dodržovat opatření a nosí roušku pod nosem.

Podobný názor vyjádřil i ekonom Lukáš Kovanda. Řekl, že podobnou zkušenost mělo Polsko v roce 2018, kdy byly v neděli zavřené obchody.

Zdroj: Profimedia.cz

V sobotu se pak výrazně zvýšil počet nakupujících. Kromě toho se zvýšil počet nakupujících i v dalších dnech v týdnu, nejvíce jich však přišlo v obchodech v pátek a v sobotu.

Lukáš Kovanda věří, že počet kontaktů bude v neděli určitě omezen. Počet kontaktů ve zbývajících dnech týdne se však může naopak zvýšit.

Zdroj: Echo24.cz

Tuto informaci potvrdil také mluvčí obchodů Albert Jiří Mareček. Navíc podle jeho názoru bude počet prodejů stále klesat i přes zvýšení počtu kupujících v dalších dnech.

„Řada zákazníků chodila na nákupy právě ve večerních hodinách a využívala delší otevírací doby k tomu, aby se vyhnuli kontaktu s ostatními,“ řekl Jiří Mareček pro Echo24.

Zdroj: YouTube / DVTV

Kvůli takovým omezením budou kamenné obchody vydělávat méně. Tato situace však zvyšuje poptávku po nákupech v internetových obchodech.

Share