Kdyby se v dubnu konaly volby do Sněmovny, koho by Češi volili: Výsledky sociologického průzkumu, třetina občanů podporuje ANO, rating ODS klesl

Agentura marketingových výzkumů Kantar ČZ zveřejnila výsledky sociologického průzkumu. Studie se týkala možných budoucích voleb do Sněmovny.

Do Sněmovny by se podle výsledků této studie mohlo dostat osm stran. Stranou lídrem by tak byla Akce nespokojených občanů (ANO) s 34 procenty podpory, druhé místo by obsadili Piráti s 16 procenty a třetí místo by obsadila ODS s podporou 11 procent.

.

Pavel Ranocha, analitik Kantar CZ, komentoval výsledky sociologického průzkumu. Studie byla provedena v dubnu.

Pavel Ranocha říká, že většina lidí by stranu ANO opět podpořila, takových je 34 procent, tedy třetina ze všech dotázaných.

Analytik takový výsledek vysvětluje tím, že většina občanů hodnotí práci vlády jako dobrou. Zejména tito občané se domnívají, že vláda jednala správně na začátku pandemie koronaviru.

Za zmínku ale stojí, že v březnu byl rating strany ANO o půl procenta vyšší než minulý měsíc.

Počet občanů ochotných podpořit stranu Pirátů se v dubnu oproti březnu zvýšil o 2,5 procenta a nyní je 16 procent.

Zároveň ODS ztratila 2,5 procenta svých voličů a nyní je tuto stranu ochotných podpořit zhruba 11,5 procenta občanů.

Zvýšil se také rating SPD a nyní činí 7 procent, i když v březnu to bylo o 1,5 procenta méně.

Politická strana TOP 09 také minulý měsíc získala o jedno procento více podpory a v dubnu pro ni bylo ochotno hlasovat 6,5 procenta voličů.

ČSSD ztratila půl procenta podpory, jejich dubnový rating tak činil 5,5 procenta.

Analytik vysvětlil, že v březnu byla tuto stranu ochotné podpořit více lidí díky aktivní činnosti ministra vnitra Jana Hamáčka a ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

V polovině března se rating ČSSD dostal na osm procent, ale po zlepšení epidemiologické situace se rating klesl téměř na pět procent.

Zhruba 5,5 procenta občanů je ochotno podpořit STAN a stejný počet občanů je ochotno podpořit KSČM. Rating těchto stran se nezměnil.

KDU-ČSL ztratila půl procenta, v dubnu už jen 4 procenta.

Rating Trikolóra hnutí občanů zůstal stejný, je ochotné podpořit 2,5 procenta dotázaných.

Studie byla provedena v druhé polovině dubna a zúčastnilo se jí 900 dotázaných

Share