Komunistická strana vyzvala ministra zahraničí Tomáše Petříčka, aby se distancoval od cesty Miloše Vystrčila: Jinak budou požadovat jeho rezignaci

Komunistická strana, která často podporuje koalici ANO a ČSSD v parlamentu, vyzvala vládu, aby se distancovala od cesty předsedy českého Senátu na Tchaj-wan. Vyzvali tak například premiéra Andreje Babiše a ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Pokud se tak nestane, komunisté budou požadovat rezignaci ministra zahraničí.

KSČM označila cestu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan za svévolnou a zbytečnou. Upozornili, že tato cesta byla v rozporu s doporučeními vlády, prezidenta a ministerstva zahraničí ČR.

Zdroj: Petr Topič, MAFRA

Také řekli, že to bylo v rozporu s doporučeními předsedy Sněmovny. Je třeba si uvědomit, že Parlament a vláda jsou odpovědné za jednání svých členů.

Zdroj: AP

Podle KSČM tato cesta šéfa českého Senátu Česku neprospěla. Podle nich měl výhodu pouze sám Miloš Vystrčil, a to prostřednictvím sebeprezentace, jeho suity a tě lidé, kteří by rádi nahradili české zboží na čínském trhu.

Foto: Vojtěch Drbohlav

Komunisté uvedli, že tato cesta jednoznačně neodpovídá národním zájmům Česka. Vysvětlili, že nejlepší strategií pro zachování suverenity a nezávislosti České republiky je dodržování mezinárodního právního řádu.

Zdroj: Reuters

Stojí za to říci, že oficiálně Čínskou republiku, která se nachází na ostrově Tchaj-wan uznalo pouze 17 členských států OSN. Čínská lidová republika považuje Tchaj-wan za své území.

Zdroj: Michal Krumphanzl, ČTK

„Fráze o obraně svobody a demokracie jsou pouze ubohým pokusem zdůvodnit zjevnou neopodstatněnost celé akce, mající za cíl poškodit vztahy České republiky a Čínské lidové republiky,“ napsali poslanci KSČM.

Zdroj: Milan Malíček, Právo

Podle nich lze takové činy v rozporu s mezinárodním právem považovat za podporu separatismu, což jistě vyvolává ostrou reakci. To může mít negativní důsledky pro Českou republiku a její občany.

Zdroj: Yan Renelt, MAFRA

Komunistická strana proto požaduje po českém ministru zahraničí, aby označil cestu českého předsedy Senátu za „nulitní“. Jinak budou požadovat jeho rezignaci.

Zdroj: Michal Růžička, MAFRA

Ministr zahraničí Tomáš Petříček pro iDNES.cz uvedl, že cesta Miloše vystrčila není součástí české zahraniční politiky. Dodal, že českému šéfovi Senátu nedoporučoval letět na Tchaj-wan.

Tomáš Petříček zároveň označil chování čínského ministra zahraničí za nevhodné a slova, která použil pro diplomacii nepřípustná.

Share